İnternet Teknolojisi

Yayınladığımız içeriklerden bazılarını kendi basın çalışmalarınız için kullanıp kullanamayacağınızı merak mı ediyorsunuz? Cevabımız “evet” ancak bunun için öncelikle aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İnternet sitemizde yayınlanan mesajlar kullanıcılar için bilgi kaynağı teşkil etmeleri amacıyla düzenlenmiştir.

Haberlerimizden alıntı yapmak istediğiniz zaman bizi bu konuda bilgilendirdiğinizden ve kaynağı belirttiğinizden emin olmanızı rica ediyoruz.

Eğer uzman görüşlerini veya uzmanların makalelerinden bazı kısımları alacaksanız, alıntı yapılan kelimelerin yazarını belirtmeyi lütfen unutmayın.

Portal ve internet sitelerinde yayın yaparken, lütfen www.gemius.com adres linkini dâhil edin ve basılı materyal üzerinde ise verinin Gemius’dan alınmış olduğun belirten bir not ekleyin.

Sosyal medya ortamında lütfen yalnızca başlığı açıklayın ve kişileri internet sitemizdeki orijinal makaleye bir link vererek yönlendirin.

İnfografiklerimiz söz konusu olduğunda da aynı kurallar uygulanmaktadır, yine de internet sitemizde kullanılan fotoğrafların başka bir yerde yayınlanamayacaklarını aklınızda bulundurmanız gerekmektedir.

 • Hangi mobil cihazlar (akıllı telefon, tablet, eski kuşak cep telefonları) kullanıcıları tarafından internete girmek için kullanılıyor? Mobil trafiğin yüzde kaçı belli bir taşınır cihaz türünden kaynaklanıyor?
 • İnternet kullanıcıları tarafından internete bağlanmak için seçilen en popüler mobil cihazlarını hangi şirketler sağlıyor? Mobil trafiğin yüzde kaçı belli şirketler tarafından üretilen mobil cihazlardan kaynaklanıyor?
 • Masaüstü bilgisayar kullanıcıları, diz üstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet kullanıcıları internete bağlanmak için (OPs versiyonu, örneğin Windows 7, 8 ve XP göz önüne alınarak) hangi işletim sistemlerini (örneğin Android, iOS, Windows) kullanıyorlar?
 • Mobil internet trafiğinin yüzde kaçı belirli operasyonlardan gelmektedir?
 • İnternet ağına mobil cihazlarla bağlanan internet kullanıcıları en fazla hangi ekran çözünürlüğünü kullanıyorlar?
 • İnternet trafiğinin yüzde kaçı belirli bir ekran çözünürlüğü olan mobil cihazlardan kaynaklanıyor (örneğin “3”e kadar ve “3”ten “6”ya kadar)?
 • Masaüstü veya diz üstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet kullanıcıları internet sitelerini indirmek ve oynatmak için internete bağlanırken hangi grup tarayıcıları (örn. WebKit Mobile, opera, Dolphin, MSIE, Blackberry Browser) veya hangi belirli tarayıcıları (Chrome 29.x, Firefox.23) kullanıyorlar? Mobil internet trafiğinin yüzde kaçı belirli bir tarayıcıdan kaynaklanıyor?
 • Tarayıcılar bu ülkelerde en fazla hangi yerleştirme motorları (örn.Gecko, WebKit/ KHTML, MSIE, Opera) üzerine kurulmuşlardır?
 • Söz konusu ülkelerde internet kullanıcıları tarafından hangi arama motoru alanları (örn. google, bing veya search.babylon.com) veya arama motorları (örn. Google, MSN, Askleeves) kullanılmaktadır?
 • Hangi ülkelerden en fazla internete bağlanan kullanıcılar gelmektedir?

Örnekler:

 • Estonya’da mobil hitlerin yüzde 42’si Apple cihazlarından oluşmaktadır (Eylül 2013).
 • Macarların yüzde 97’si kadarı çerezleri kabul etmektedir (Eylül 2013).
 • Rusya’da, internet kullanıcılarının yüzde 71’i Yandex.ru olan yerel arama motorlarını kullanmaktadır (Eylül 2013).
 • Türk internet kullanıcılarının yarısından fazlası Google Chrome tarayıcı kullanmaktadır. Bu sayı bir önceki seneye göre 1/5 oranında fazladır (Eylül 2013).

Gemius tarafından yürütülen internet araştırma ölçümleri (gemiusAudience)

Veriler üzerinde bir uzman yorumuna ihtiyacınız olduğunda, size yardım etmek için biz buradayız!

Verilerinizi hazırlarken desteğe, verilerinizin sunulacağı şekil ile ilgili olarak danışmana ihtiyaç duyduğunuzda bize güvenebilirsiniz.