2022-02-25 17:04

2021’de e-ticaret sektöründe öne çıkanlar

2021’de e-ticaret sektöründe öne çıkanlar

2021 yılında da büyüme ivmesini sürdüren e-ticaret, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Özel günlerde ve indirim günlerinde alışveriş çılgınlığı hızla artarken, e-ticaret devleri arasında da kıyasıya bir yarış hakim oldu. Gemius, e-ticaret devlerini mercek altına alırken, moda endüstrisindeki ikinci el pazarıyla ilgili de çarpıcı verilere ulaştı.

Anadolu Bilişim Buluşmaları kapsamında online olarak gerçekleştirilen “e-Ticaret, e-İhracat ve Ödeme Sistemleri” konferansında Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten de konuşmacı olarak katılımda bulundu. Kesten, konuşmasında e-ticaret özelinde Gemius’un ölçümlediği bazı dikkat çekici verileri de konukları ve izleyicileriyle paylaştı.

İKİNCİ EL FASHION PAZARINA BÜYÜK İLGİ

Online satış ve dijital girişimlerle birlikte moda endüstrisindeki ikinci el pazarı çok hızlı bir şekilde büyüyor. İkinci el moda akımı, sadece ürün satın alma sürecinde bir değişim değil, aynı zamanda modanın hızlı eskimesine karşı duran normların ne kadar değerli olduğunu da bizlere gösteriyor.

Bu kapsamda e-ticaretin en çok ilgi gören kategorilerinden biri olan moda pazarı, 2021 yılında da büyük bir kitleyi kendisine çekti. Moda ve giyim özelinde trendleri ikinci el alışveriş platformlarında takip eden vatandaşlar, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir trafik yarattı.

PAZAR YÜZDE 185 BÜYÜYECEK

Moda pazarının yüksek potansiyelini Gemius Türkiye ve Statista'nın verileri de ortaya koyuyor.Statista'nın 2019-2029 yılı global fashion pazarını baz alan projeksiyonuna bakıldığında pazarın yüzde 185 büyüyeceğine vurgu yapılırken, Türkiye'de de bu sektörün büyük bir potansiyele sahip olduğu görülüyor. Gemius Türkiye'nin verileri, bu kapsamda çok çarpıcı bir tabloyu gözler önüne seriyor.


Gemius Audience'ın 2021 yılının tamamını kapsayan verilerine göre Türkiye'de faaliyet gösteren Dolap, Gardrops ve Modacruz platformları yıl boyu büyümeye devam etti. Ocak ayında yaklaşık 10 milyon erişime ulaşan Dolap, Aralık'ta 15 milyon erişime ulaşmayı başarırken, Gardrops ve Modacruz da ziyaretçi sayısını fazlasıyla artırarak yılı büyümeyle kapattı.

İKİ DEVİN MÜCADELESİ

e-ticaret sektörünün iki büyük ismi olan Amazon ve AliExpress arasında da 2021 yılında kıyasıya bir rekabet yaşandı.

Gemius Audience'ın Ocak-Aralık 2021 dönemini kapsayan verilerine göre Aliexpress, yıla Amazon’un önünde başladı ve ilk 6 ayı ilk sırada tamamlamayı başardı. Ancak yılın ikinci yarısında ibre tersine döndü.

Aliexpress ile Haziran ayında erişim rakamları kesişen Amazon, Eylül ayına kadar Aliexpress'in arkasında yer alırken, Eylül itibariyle de yükselişe geçerek 2021 yılını ilk sırada kapatmayı başardı. Böylece 2021’e geride başlayan Amazon, yılı ilk sırada kapatmayı başardı.

Gelecek hafta da Anadolu Bilişim Buluşmaları kapsamında masaya yatırılan verileri paylaşmaya devam edeceğiz.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

haber

Sektör

Teknoloji, Ticaret

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et