2022-01-21 12:15

2021 Dijital Reklam Şampiyonları

2021 Dijital Reklam Şampiyonları

Geçtiğimiz günlerde 2021'in e-Erişim şampiyonlarını belirleyen Gemius, bu hafta dijital reklam rekabet ürünü Gemius Adreal’a dayanarak 2021 Dijital Reklam Şampiyonu markaları paylaştı. 

Geçtiğimiz günlerde 2021'in e-Erişim şampiyonlarını belirleyen Gemius, bu hafta dijital reklam rekabet ürünü Gemius Adreal’a dayanarak 2021 Dijital Reklam Şampiyonu markaları paylaştı. İnternet kullanıcılarının davranışlarını ölçen dijital medya araştırması ve teknoloji firması Gemius, dev şirketleri bu kez dijital reklam erişimi bazında mercek altına aldı. Bankacılıktan süpermarkete, oyunlardan akıllı telefonlara pek çok farklı kategoride dev platformların dijital reklamlarla en çok erişime ulaşan Türkiye şampiyonları belli oldu.

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

2021 yılı binek araç sektörü için oldukça hareketli geçti. Otomotiv devleri yeni araçlarını görücüye çıkarırken, yükselen araç fiyatlarıyla birlikte otomobiller birer yatırım aracına dönüştü. Peki binek araç sektörünün dijital reklam rekabetinde son durum ne? Gemius Adreal'in verilerine göre  2021 yılında yaptığı dijital reklamlarla kişi bazında en çok erişime ulaşan otomotiv devleri şöyle: Pegueot, Toyota, Opel, Citroen, Hyundai, Volvo, Nissan, Honda, Ford, Mercedes Benz. 

 

EV ALETLERİ

Son yıllarda evlerde geçirdiğimiz süreler arttı, bu durum ev aletleri pazarına da olumlu yansıdı. Kahve makinesi, buzdolabı, çamaşır makinesi ve robot süpürge gibi pek çok ürünle tüketicilerin karşısına çıkan teknoloji devleri, bu ürünlerini daha fazla eve götürebilmek için de dijital reklamlarını artırma yoluna gitti. Gemius Adreal'in verilerine göre 2021 yılı boyunca ev aletleri pazarında dijital reklamlarla kişi bazında en çok erişime ulaşan 10 şirket şöyle: Arçelik, Beko, Dyson, Bosch, Vestel, Philips, LG, Siemens, Profilo, İhlas Pazarlama.

 

EV TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

Ev temizlik ürünleri 2021 yılında da hız kesmedi ve dijital kampanyalar söz konusu olduğunda dev şirketler arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Gemius Adreal'in 2021 yılını baz alan verilerine göre dijital reklamlarla kişi bazında en çok erişime ulaşan ilk 10 şirket şöyle: OMO, Cif, Arçelik Quick & Shine, Domestos, Fairy, Yumos, Ariel, Finish, Rinso, Asperox.

 

 

İÇECEK SEKTÖRÜ

Yıl boyu bolca içecek tükettik. Gemius da bu kapsamda Ocak-Aralık 2021 aralığında dijital reklamlarla kişi bazında en çok erişime ulaşan 5 içecek markasını ortaya çıkardı. Gemius Adreal’in verilerine göre yaz aylarına girmemizle birlikte özellikle Haziran ayında sektör hareketlenirken, yılbaşına doğru da erişilen kullanıcı sayısında ciddi bir yükseliş dikkat çekti. İçecek sektöründe kampanyalarıyla en çok erişime ulaşan 5 şirket şöyle: Coca Cola, Red Bull, Pepsi, Erikli ve Fanta.

 

KRİPTO PARA SEKTÖRÜ

Blockchain teknolojisinin en büyük getirilerinden biri olan kripto paralara olan ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. Kripto para borsasında faaliyet gösteren şirketler, yatırımcıları kendilerine çekmek için kıyasıya mücadele verirken, reklamlarını artırarak da bir adım öne geçmeye çalıştı. Gemius Adreal’in 2021 yılını kapsayan verilerine göre kripto borsalara olan ilgi aydan aya artarken, Aralık ayında zirveye ulaştı. Dijital reklamlarıyla kişi bazında en çok erişime ulaşan ilk 5 şirket ise şöyle: BtcTurk, Paribu, Huobi, Bitpanda, Bitci.

 

MOBİL OPERATÖRLER

Yıl boyu birbirinden çarpıcı kampanyalara imza atan ve kısa film tadında reklam filmleriyle öne çıkan mobil operatörler, dijital reklamlarına ağırlık vererek daha fazla kullanıcıya ulaşmaya çalıştı ve rekabette öne geçmek için yoğun bir mücadele verdi. Gemius Adreal’in verilerine göre özellikle Mart ayında reklamlara erişim bazında ciddi bir yükseliş yaşanırken, Ağustos ayından sonra ise erişimlerin azaldığı dikkat çekti. Kişi bazında en çok reklam erişimine ulaşan mobil operatörler ise şöyle: Vodafone, Turkcell, Türk Telekom.

 

 

OYUN SEKTÖRÜ

Pandemi döneminin en büyük sıçrama yaşayan alanlarından biri olan oyunlar, 2021 yılı boyunca milyonlarca oyuncuyu ekran başına bağladı. Özellikle de internet üzerinden oyuncuların birbirleriyle mücadele ettiği oyunlara ilgi katlanarak arttı. Oyun üreticileri ise daha fazla oyuncuya ulaşmak için yaratıcı reklamlarıyla daha fazla kişiye ulaşmaya çalıştı. Gemius Adreal’in verilerine göre oyun sektöründe kişi bazında en çok reklam erişimine oyunlar şöyle: PUBG, Valorant, Words of Wonders, Garena ve Zula.

 

SİGORTA SEKTÖRÜ

2021, sigorta sektörü için oldukça hareketli bir yıl oldu. Doğal afetler, trafik kazaları ve sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda sigorta şirketleri, sundukları çözümlerle fark yaratmaya çalıştı. Daha fazla sayıda vatandaşı sigortalamak için mücadele veren sigorta şirketleri, reklamlarıyla daha fazla kullanıcıya erişmeye çalıştı. Gemius Adreal’in verilerine göre yıl boyunca dijital reklamlarla kişi bazında en çok erişime ulaşan sigorta şirketleri şöyle: Sigortam.net, Aksigorta, AgeSA, Ethica Sigorta, Anadolu Sigorta.

 

ONLINE YAYIN PLATFORMLARI

İçeriğinde pek çok farklı dizi ve filme ev sahipliği abonelik tabanlı online yayın platformları, pandemi ile birlikte çok daha fazla seyirciye ulaştı. Farklı ve çarpıcı yayınlarla abone kapma yarışına giren platformlar, özellikle yılın ilk 6 ayında reklamlarıyla daha fazla kullanıcıya ulaştı. Gemius Adreal’in verilerine göre kişi bazında en çok erişime ulaşan platformlar şöyle: Netflix, BluTV, beIN Connect, Exxen, Gain.

 

SÜPERMARKET SEKTÖRÜ

Pandemi dönemi ile birlikte evlere de sipariş götürmeye başlayan süper marketler, 2021 yılı boyunca çarpıcı reklamlarıyla daha fazla kullanıcıya erişmek için mücadele verdi, müşterileri kendine çekmeye çalıştı. Özellikle yılın ilk 6 ayında reklam gösterimlerinin yüksek seyrettiği dikkat çekti. Gemius Adreal’in verilerine göre dijital reklamlarıyla kişi bazında en çok erişime ulaşan süper marketler şöyle: A101, Migros, CarrefourSA, BİM, Şok Marketler.

BANKACILIK SEKTÖRÜ

Bankacılık sektörü, özellikle de Kasım’dan sonra hızlı bir yükseliş trendine girdi. Ekonomi ve finans dünyasındaki önemli gelişmelerin de etkisiyle vatandaşların bankalara olan ilgisi daha da artarken, sektörün önde gelen isimleri de birbirinden çarpıcı reklam kampanyalarına imza attı. Gemius Adreal’in verilerine göre 2021’de dijital reklamlarıyla kişi bazında en çok erişime ulaşan bankalar şöyle: Garanti BBVA, Akbank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, ING Bank.,

 

 

BENZİN İSTASYONU SEKTÖRÜ

Oynak kurun da etkisiyle 2021’de sürekli zamlanan benzin, motorin ve otogaz fiyatları sürücüleri kara kara düşündürürken, benzin istasyonu sektörünün önde gelen markaları arasındaki rekabet de kaldığı yerden devam etti. Tatil döneminin başlamasıyla birlikte özellikle yaz aylarında benzin istasyonlarına olan ilgi de oldukça arttı. Gemius Adreal’in verilerine göre, dijital reklamlarıyla kişi bazında en çok erişime ulaşan şirketler şöyle: Petrol Ofisi, Opet, BP, Shell, Aygaz.

CEP TELEFONU SEKTÖRÜ

Akıllı telefonların arasında her gün yeni bir model daha ekleniyor. Uzun batarya ömrü, kamera performansı, şık tasarım ve güçlü işlemci ile kullanıcıların ilgisini çeken telefon modellerine imza atan teknoloji devleri, daha çok satabilmek birbirinden farklı reklamlarla daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşmaya çalıştı. Gemius Adreal’in verilerine göre cep telefonu sektöründe dijital reklamlarıyla kişi bazından en çok erişime ulaşan şirketler şöyle: Samsung, Huawei, Xiaomi, iPhone, vivo.

2021 yılı boyunca farklı reklam kampanyalarına imza atarak mevcut müşterilerini elinde tutmaya ve yenilerini kazanmaya çalışan dev şirketler, yoğun bir mücadele verdi ve bir yılı daha böylece arkamızda bırakmış olduk. 

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

haber

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et