Sıkça Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

 

S: Çekiliş sonuçlarını ve ödülleri nereden takip edebiliriz?

C: Öncelikle netPanel uygulamamızı kurduğunuz için teşekkür ederiz. Netpanel uygulaması internet üzerinde gerçek kullanıcı sayısını ölçmenizi sağlayan ve web sitelerinin trafik ölçümlerini yapan bir sistem aracıdır. netPanel uygulaması ile alınan kişisel verileriniz www.gemius.com.tr adresinde bulunan Kişisel Verilerin Korunması Politikası kapsamında korunmaktadır. netPanel uygulamasında ölçümle yaparken siz değerli kullanıcılarımızı da önemsemekteyiz. Bu sebeple bir yarışma düzenlemekte ve bu yarışmanın sonuçlarına göre sıralama yapılmaktadır. Yarışmaya katılmak istemeniz halinde iletişim bilgileriniz de Gemius tarafından sistemimize işlenmektedir. Bu veriler ile sadece yarışma sonucunda size ulaşabilmek için kullanılmakta daha sonra bu verileriniz sistemimizden silinmektedir. Katılım şartı olarak netPanel uygulamasının bilgisayarınızda 30 gün boyunca kurulu olması gerekmektedir. Yarışma genel kültür tarzında 10 sorudan oluşan bir yarışmadır. Kazananlar bu 10 soruya en hızlı ve en doğru cevap verenler arasında sıralanmaktadır.   Daha önce de belirttiğimiz üzere, uygulama kapsamında alınan iletişim bilgileriniz ile bilgilendirme amacı ile tarafınıza iletişim kurulmakta ve mail adresleriniz alınarak hediye çekleri gönderilmektedir. Gemius Türkiye Facebook sayfasından kazananların açıklandığına dair ayrıca bir paylaşım yapılmaktadır. Bu paylaşımların ardından verileriniz bir süre daha biz de tutulmakta daha sonra ise sistemimizden silinmektedir. Bu verilerin silinmediği düşünüyor veya bilgi almak istiyorsanız, www.gemius.com.tr adresinde bulunan Bilgi Talep Formu ile tarafımıza başvuruda bulunabilirsiniz.

S: netPanel internet araştırmasına katıldım da bunun bana ne faydası var?

C: Öncelikle netPanel uygulamamızı kurduğunuz için teşekkür ederiz.  netPanel uygulaması internet üzerinde gerçek kullanıcı sayısını ölçmenizi sağlayan ve web sitelerinin trafik ölçümlerini yapan bir sistem aracıdır. netPanel uygulaması sizin üzerinde internet üzerinizdeki hareketlerinizi izlemekte olup kullanıcıların internet alışkanlıklarına dair anonim raporlar oluşturmaktadır. Sizin kullanıcı alışkanlıklarınız İnternet üzerinde bıraktığınız Dijital İzleriniz olup bu veriler güvenli bir şekilde sistemlerimiz tarafından korunmaktadır. Tarafınızın netPanel uygulamasını kullandığı sırada kabul etmiş olduğu Kullanıcı Sözleşmesi ve Kullanıcı Sözleşmesi’nin eki olan Kişisel Verilerin Korunması Politikası gereğince verilerinizi kullanmaktayız. Bu kullanımlar sonucunda kişisel bilgileriniz ayrıştırılarak demografik nitelikte analiz raporları anonimleştirilerek oluşturulmaktadır. 6698 sayılı Kanun gereğince de anonimleştirilen veriler açısından herhangi bir hukuki sorun bulunmamaktadır. Bununla beraber kullanım koşullarında belirttiğimiz Yarışma usulü de bir başka fayda olarak kullanıcılara sunulmuştur.


S: Merhaba programı kurdum gerekli izinleri verdim çeşitli hediyeler kazanacağım yazıyordu tanıtımınızdafakat öyle bir yarışma bölümü bulamadım yardımcı olur musunuz?

C: Öncelikle netPanel uygulamamızı kurduğunuz için teşekkür ederiz.  netPanel uygulaması internet üzerinde gerçek kullanıcı sayısını ölçmenizi sağlayan ve web sitelerinin trafik ölçümlerini yapan bir sistem aracıdır. netPanel uygulaması ile alınan kişisel verileriniz www.gemius.com.tr adresinde bulunan Kişisel Verilerin Korunması Politikası kapsamında korunmaktadır.  netPanel uygulamasında ölçümle yaparken siz değerli kullanıcılarımızı da önemsemekteyiz. Bu sebeple bir yarışma düzenlemekte ve bu yarışmanın sonuçlarına göre sıralama yapılmaktadır. Yarışmaya katılmak istemeniz halinde iletişim bilgileriniz de Gemius tarafından sistemimize işlenmektedir. Bu veriler ile sadece yarışma sonucunda size ulaşabilmek için kullanılmakta daha sonra bu verileriniz sistemimizden silinmektedir. Katılım şartı olarak netPanel uygulamasının bilgisayarınızda 30 gün boyunca kurulu olması gerekmektedir. Yarışma genel kültür tarzında 10 sorudan oluşan bir yarışmadır. Kazananlar bu 10 soruya en hızlı ve en doğru cevap verenler arasında sıralanmaktadır. Yarışmayı kazandıktan sonra 3 ay süre ile aynı yarışmacıya hediye verilmemektedir. 3 ay sonra kazanması takdirde hediye verilir.   Daha önce de belirttiğimiz üzere, uygulama kapsamında alınan iletişim bilgileriniz ile bilgilendirme amacı ile tarafınıza iletişim kurulmakta ve mail adresleriniz alınarak hediye çekleri gönderilmektedir. Yarışma tarihi ve yarışma soruları Gemius Türkiye sayfasından duyurulmaktadır. Yine, Gemius Türkiye Facebook sayfasından kazananların açıklandığına dair ayrıca bir paylaşım yapılmaktadır. Bu paylaşımların ardından verileriniz bir süre daha biz de tutulmakta daha sonra ise sistemimizden silinmektedir. Bu verilerin silinmediği düşünüyor veya bilgi almak istiyorsanız, www.gemius.com.tr adresinde bulunan Bilgi Talep Formu ile tarafımıza başvuruda bulunabilirsiniz.

S: Başta hediye vardır diye kurdum ama kaldıracağım. Milleti kandırmayın.

C: Öncelikle netPanel uygulamamızı kurduğunuz için teşekkür ederiz.  netPanel uygulaması internet üzerinde gerçek kullanıcı sayısını ölçmenizi sağlayan ve web sitelerinin trafik ölçümlerini yapan bir sistem aracıdır. netPanel uygulaması ile alınan kişisel verileriniz www.gemius.com.tr adresinde bulunan Kişisel Verilerin Korunması Politikası kapsamında korunmaktadır.  netPanel uygulamasında ölçümle yaparken siz değerli kullanıcılarımızı da önemsemekteyiz. Bu sebeple bir yarışma düzenlemekte ve bu yarışmanın sonuçlarına göre sıralama yapılmaktadır. Yarışmaya katılmak istemeniz halinde iletişim bilgileriniz de Gemius tarafından sistemimize işlenmektedir. Bu veriler ile sadece yarışma sonucunda size ulaşabilmek için kullanılmakta daha sonra bu verileriniz sistemimizden silinmektedir. Katılım şartı olarak netPanel uygulamasının bilgisayarınızda 30 gün boyunca kurulu olması gerekmektedir. Yarışma genel kültür tarzında 10 sorudan oluşan bir yarışmadır. Kazananlar bu 10 soruya en hızlı ve en doğru cevap verenler arasında sıralanmaktadır.   Daha önce de belirttiğimiz üzere, uygulama kapsamında alınan iletişim bilgileriniz ile bilgilendirme amacı ile tarafınıza iletişim kurulmakta ve mail adresleriniz alınarak hediye çekleri gönderilmektedir. Gemius Türkiye Facebook sayfasından kazananların açıklandığına dair ayrıca bir paylaşım yapılmaktadır. Bu paylaşımların ardından verileriniz bir süre daha biz de tutulmakta daha sonra ise sistemimizden silinmektedir. Bu verilerin silinmediği düşünüyor veya bilgi almak istiyorsanız, www.gemius.com.tr adresinde bulunan Bilgi Talep Formu ile tarafımıza başvuruda bulunabilirsiniz.

S: Ödülü neye göre takdir edeceksiniz?

C: Öncelikle netPanel uygulamamızı kurduğunuz için teşekkür ederiz.  netPanel uygulaması internet üzerinde gerçek kullanıcı sayısını ölçmenizi sağlayan ve web sitelerinin trafik ölçümlerini yapan bir sistem aracıdır. netPanel uygulaması ile alınan kişisel verileriniz www.gemius.com.tr adresinde bulunan Kişisel Verilerin Korunması Politikası kapsamında korunmaktadır.  netPanel uygulamasında ölçümle yaparken siz değerli kullanıcılarımızı da önemsemekteyiz. Bu sebeple bir yarışma düzenlemekte ve bu yarışmanın sonuçlarına göre sıralama yapılmaktadır. Yarışmaya katılmak istemeniz halinde iletişim bilgileriniz de Gemius tarafından sistemimize işlenmektedir. Bu veriler ile sadece yarışma sonucunda size ulaşabilmek için kullanılmakta daha sonra bu verileriniz sistemimizden silinmektedir. Katılım şartı olarak netPanel uygulamasının bilgisayarınızda 30 gün boyunca kurulu olması gerekmektedir. Yarışma genel kültür tarzında 10 sorudan oluşan bir yarışmadır. Kazananlar bu 10 soruya en hızlı ve en doğru cevap verenler arasında sıralanmaktadır.   Daha önce de belirttiğimiz üzere, uygulama kapsamında alınan iletişim bilgileriniz ile bilgilendirme amacı ile tarafınıza iletişim kurulmakta ve mail adresleriniz alınarak hediye çekleri gönderilmektedir. Sistem sonucunda yapılan değerlendirme Türkiye’de birçok şirkette yapılan kampanyalarda kullanılan yöntem olan www.random.org sistemi üzerinden sayı belirlenmesi ile yapılmaktadır. Gemius Türkiye Facebook sayfasından kazananların açıklandığına dair ayrıca bir paylaşım yapılmaktadır. Bu paylaşımların ardından verileriniz bir süre daha biz de tutulmakta daha sonra ise sistemimizden silinmektedir. Bu verilerin silinmediği düşünüyor veya bilgi almak istiyorsanız, www.gemius.com.tr adresinde bulunan Bilgi Talep Formu ile tarafımıza başvuruda bulunabilirsiniz.

S: Merhaba bir araştırma için anketinizi dolduruyordum. Ankette bilgileriniz hiç bir kurumla paylaşılmayacak, pazarlama için kullanılmayacak yazıyordu. Buna istinaden doldurmaya devam ettim gizlilik şartlarını okuduğumda ise; "Kişisel bilgileriniz bir kurumla paylaşıldığında ..Gemius Araştırma ve Danışmanlık Ltd .şirketi protokolünce gizliliği korumakla sorumludur" yazıyor.bu noktada anketi tamamlamadan çıkış yaptım. Paylaşım yapılmıyorsa bu madde nedir. Paylaşım yapıldığı aşina olan bir durumda neden paylaşım yapılmıyor diye kullanıcılar yanlış yönlendiriliyor. İnterneti yoğun kullanan biri olarak, bu tür araştırmaların kurumların interaktif uygulamalarını geliştirdiğini düşünüyor ve önemsiyorum. Ancak sizler gibi firmaların söylemlerinin çelişkili olması, özellikle bir araştırma öncesi bilgilendirme notlarıyla gizlilik politikalarının ters düşmesi baştan güven sarsıcı. Hukuk karşısında herhangi bir cezai duruma düşmemek için yapacağınız her şeyi, hiç kimsenin okumadığını bilerek gizlilik politikaları adlı 10 larca maddeye sığdırıyor küçük notlarla da tüketiciyi yanlış yönlendiriyorsunuz.  Bence öncelikle kullanıcıların size güvenip güvenmediğini araştırmalısınız.

C: Öncelikle netPanel uygulamamızı kurduğunuz için teşekkür ederiz.  netPanel uygulaması internet üzerinde gerçek kullanıcı sayısını ölçmenizi sağlayan ve web sitelerinin trafik ölçümlerini yapan bir sistem aracıdır. netPanel uygulaması sizin bilgisayarınız üzerinden, internet üzerinizdeki hareketlerinizi izlemekte olup kullanıcıların internet alışkanlıklarına dair anonim raporlar oluşturmaktadır. Sizin kullanıcı alışkanlıklarınız İnternet üzerinde bıraktığınız Dijital İzleriniz olup bu veriler güvenli bir şekilde sistemlerimiz tarafından korunmaktadır. Tarafınızın netPanel uygulamasını kullandığı sırada kabul etmiş olduğu Kullanıcı Sözleşmesi ve Kullanıcı Sözleşmesi’nin eki olan Kişisel Verilerin Korunması Politikası gereğince verilerinizi kullanmaktayız. Bu kullanımlar sonucunda kişisel bilgileriniz ayrıştırılarak demografik nitelikte analiz raporları anonimleştirilerek oluşturulmaktadır. Kişisel kullanıcı alışkanlıklarınıza yönelik bilgiler içeren bu bilgiler kullanıcı sözleşmesinde protokolünde belirtildiği 3.kişilerle paylaşılmakta ve yurtdışına aktarımı yapılmaktadır. Sistemden kişisel verilerinizin silinmesini istediğiniz takdirde de 6698 sayılı Kanun da sayılı usuller nezdinde çıkış yapmanız mümkündür. www. gemius.com.tr adresinde bulunan Kişisel Verileri Koruma Politikamız sizin bilgilenmeniz açısından önemli bir metindir. Bununla beraber, 6698 sayılı Kanun gereğince de anonimleştirilen veriler açısından herhangi bir hukuki sorun bulunmamaktadır. Bununla beraber kullanım koşullarında belirttiğimiz Yarışma usulü de bir başka fayda olarak kullanıcılara sunulmuştur.

S: Sayın yetkili uzun zamandır "İnternet Ölçümleme Araştırması" kutucuğunun her bilgisayarımı açtığımda sürekli çıkması çok can sıkıcı hale geldi. Bu konuda elinizde tutuğunuz bir listeniz varsa yanda vermiş olduğum bilgiler doğrultusunda beni listenizden çıkarmanızı, yoksa bu durumdan nasıl kurtulacağım konusunda yardımcı olmanızı istiyorum. Daha öncede telefonla aradım bana ulaşılacağı söylendi ama top oraya buraya atıldı bir türlü sonuç alınamadı ve arayan kimse de olmadı. Çözüm istiyorum, selam ve saygılar.

C: Gemius Net Panel Uygulamasının nasıl kaldırılacağına dair doküman  www.gemius.com.tr web sitemizde bulunmaktadır. Eğer bu konuda yardımcı olamadığımız takdirde paneltr@gemius.com’a mail atarak veya Ağaoğlu Maslak 1453, T4B Blok Kat:5 No:186 Maslak Sarıyer İstanbul adresine iadeli taahhütlü mektup yollayarak veya 0212 2865016/17/18 numaralı telefonları arayarak talebinizi iletebilirsiniz. Yine başarılı olamazsak tekrardan iletişim bilgilerinize bize verdiğiniz takdirde sorununuzu çözebileceğiz.

S: Az once anket formunuzu doldurdum. Formun baslangicinda formu doldurmam halinde hediyeler kazanabilecegimyaziyordu. ancak formun sonundaanladimki formum doldurmam yetmisyormus, yanindaprograminizi da yüklemem gerekiyormus. bu bilgi anketin basindayazmiyor. ben yine deprograminizida kurdum ama isin en sonunda halen hediyeye yonelik bir bilgibulunmuyor.busekilde benim doldurdugum anket uzerinden para kazaniyorsunuz ama bu isianketi dolduranlarikandirarakyapiyorsunuz. beni bu surec ileilgilidetayli ilgilendirmenizi rica ediyorum. yoksayaptiginizinyanilticireklam oldugunu varsayarak ilgili mercilere sikayettebulunacagim.

C: Öncelikle netPanel uygulamamızı kurduğunuz için teşekkür ederiz.  netPanel uygulaması internet üzerinde gerçek kullanıcı sayısını ölçmenizi sağlayan ve web sitelerinin trafik ölçümlerini yapan bir sistem aracıdır. netPanel uygulaması sizin bilgisayarınız üzerinden, internet üzerinizdeki hareketlerinizi izlemekte olup kullanıcıların internet alışkanlıklarına dair anonim raporlar oluşturmaktadır. Sizin kullanıcı alışkanlıklarınız İnternet üzerinde bıraktığınız Dijital İzleriniz olup bu veriler güvenli bir şekilde sistemlerimiz tarafından korunmaktadır. Tarafınızın Netpanel uygulamasını kullandığı sırada kabul etmiş olduğu Kullanıcı Sözleşmesi ve Kullanıcı Sözleşmesi’nin eki olan Kişisel Verilerin Korunması Politikası gereğince verilerinizi kullanmaktayız. Bu kullanımlar sonucunda kişisel bilgileriniz ayrıştırılarak demografik nitelikte analiz raporları anonimleştirilerek oluşturulmaktadır. Kişisel kullanıcı alışkanlıklarınıza yönelik bilgiler içeren bu bilgiler kullanıcı sözleşmesinde protokolünde belirtildiği 3.kişilerle paylaşılmakta ve yurtdışına aktarımı yapılmaktadır. Sistemden kişisel verilerinizin silinmesini istediğiniz takdirde de 6698 sayılı Kanun da sayılı usuller nezdinde çıkış yapmanız mümkündür. www. gemius.com.tr adresinde bulunan Kişisel Verileri Koruma Politikamız sizin bilgilenmeniz açısından önemli bir metindir. Bununla beraber, 6698 sayılı Kanun gereğince de anonimleştirilen veriler açısından herhangi bir hukuki sorun bulunmamaktadır. Bununla beraber kullanım koşullarında belirttiğimiz Yarışma usulü de bir başka fayda olarak kullanıcılara sunulmuştur. GemiusAudience ile internet kullanıcı ölçümlemelerinde en büyük sorunlardan birisine çözüm sunmayı; çerezler (cookie) yerine online içeriği tüketen gerçek ziyaretçileri ölçümlemeyi amaçlamaktayız. Gemius, online medya planlaması & optimizasyonu ile birlikte online reklam kampanyaları için kolay kullanım, güçlü analitik araçlar sağlamaktadır. Gemius Explorer masaüstü   uygulaması ise devasa boyuttaki verilerin analizini hızlıca sağmaktayız. Yarattığımız metot iki tür araştırmadan gelen verileri birleştiriyor: Kullanıcı merkezli ve site merkezli. Kullanıcı merkezli çalışma internet sitelerini gezen internet kullanıcılarının sosyo-demografik özelliklerini (cinsiyet, yaş, ikamet gibi) ölçmeyi amaçlamaktadır. Site merkezli yaklaşım ise bir internet sitesine girişin sıklığını, bir ziyaretin ortalama süresini veya sayfa görüntüleme sayısı vb. belirlememizi sağlamaktadır. İki grup veri arasında yer alan karşılıklı ilişki analiz edildiğinde, müşterilerimize doğru stratejileri izlemelerinde yardımcı oluyoruz.

S: Bilgisayarımdan bu uygulamayı nasıl kaldırabilirim

C: Gemius Net Panel Uygulamasının nasıl kaldırılacağına dair doküman web sitemiz  gemius.com.tr Linkinde bulunmaktadır. Eğer bu konuda yardımcı olamadığımız takdirde paneltr@gemius.com.tr e mail atarak veya ……Ağaoğlu Maslak 1453 T4B Kat:5 No:186 Maslak Sarıyer İstanbul adresine iadeli taahhütlü mektup yollayarak veya bizleri 0212 2865017/18 no’lu telefonlarımızdan arayarak talebinizi iletebilirsiniz. Yine başarılı olamazsanız Facebook’ta yer alan Gemius Türkiye’ye mesaj atabilir veya  tekrardan iletişim bilgilerinize bize verdiğiniz takdirde sorununuzu çözebileceğiz.

S: Neden anketi görüyorum?

C: Gemius IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırmasını yönetmektedir. Verilerimizin sosyo-demografik detaylarını hazırlayabilmek ve güvenirliğini güçlendirmek adına, panelimize yeni katılımcılar arayışı içersindeyiz.

S: Bu araştırmanın amacı nedir?

C: IAB Türkiye internet araştırmasının amacı değişik internet sitelerini ziyaret eden kullanıcıların sosyo-demografik profilini belirlemektir.

S: Gemius kimdir?

C: Gemius Polonya menşeili bir dijital araştırma ve teknoloji firmasıdır. Dünya çapında 30’dan fazla pazarda 1999 yılından beri hizmet vermektedir.

S: IAB (İnteraktif Reklamcılık Derneği)  kimdir?

C: 2007 yılında kurulmuş olan IAB Türkiye, Türkiye’deki interaktif ve dijital reklamcılığın merkez rolünü üstlenmiştir. Misyonu online ölçüm çalışmalarını koordine ederek, networking insiyatifleri ve aktiviteleri düzenlemek, interaktif endüstri standartlarının belirlenmesine büyük ölçüde katkıda bulunmaktır. http://www.iab-turkiye.org/icerik/iab-turkiye

S: Data niteliği neden önemlidir?

C: Data reklam kültürü açısından önemli bir obje olup, şirketler için altın niteliğindedir. Website sahiplerinin sitelerini kimlerin ziyaret ettiğini, anket sorularına sizlerin verdiği cevaplar ile bilmesine yardımcı olur. Edinilen bilgiler, genel sosyo-demografik verilere dönüştürülerek website sahipleri ile paylaşılacak ve bu sayede website sahiplerinin ilgili içeriklerle sitelerini donatması kolaylaşacaktır. Aynı zamanda, veriyi kullanan medya satın alım ajansları müşterileri markalar için hangi websitelerinde hangi reklamların yayınlanması gerektiğini anlayabileceklerdir.

S: Bu araştırmanın sonuçları ne ölçüde doğrudur?

C: Gemius, geliştirdiği inovatif metodoloji ile IAB Avrupa tarafından birçok ödüle layık görülmüştür. Araştırmalarımız birçok farklı ülkede endüstri standardı olarak kullanıldı ve kullanılıyor. Bu da bize doğru yolda olduğumuzu ve doğru verileri paylaştığımızı gösteriyor.

S: ESOMAR kimdir?

C: ESOMAR pazar araştırmasını dünya çapında geliştiren ve standardlarını yükselten dijital pazarının ana oluşumlarından biridir. https://www.esomar.org/about-esomar.php

S: Tarayıcımda neden yeni bir sekme açılıyor ve anketi niçin o sekmede görüyorum?

C: Anketimizin görüntülenme şeklini kullanıcı yorumlarımıza göre değiştirdik, Bu şekilde çok daha kullanıcı dostu bir arayüzle hizmet veriyor ve internet dolaşımınızı hiç bir şekilde sekteye uğratmıyoruz.

S: Anketin pop-up haline ne oldu?

C: Kullanıcı deneyimi açısından rahatsız edici olduğu kararına vardık ve pop-uplarımızla vedalaştık.

S: Neden bu anketleri görüyorum?

C: Çok yerinde bir soru! Türkiye’deki internet kullanıcılarının profilleri ve sitelerin popülerliği hakkında istatistiksel veri sağlıyoruz.  Bu veri bağımsız bir kuruluş olan IAB Türkiye adına yürüttüğümüz Türkiye İnternet Ölçümleme Araşıtması’nda kullanılır.

S: Veriler nasıl elde ediliyor?

C: Veriler anketi tamamlanmanızın ardından tarafımızca sunulan Kullanıcı Sözleşmesindeki maddeler gereğince işlenmektedir. Panelin yüklenmesinin ardından sunulan bu sözleşme ile kullanıcı şartlarını kabul etmiş oluyorsunuz Detaylı bilgi için www.gemius.com adresindeki Panelist Sözleşmesi’ni tekrar okuyabilirsiniz.

S: Uygulama ne kadar güvenli?

C: Uygulama kapsamında vermiş olduğunuz veriler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında sisteme işlenmektedir. BU konu hakkında sitemizde yer alan Gemius Kişisel Verilerin İşlenmesi Politikasını inceleyebilirsiniz. Veriler Gemius tarafından hukuka uygun olarak işlendikten sonra maskeleme metoduyla anonimleştirilmekte ve anonimleştirilen veri üzerinden raporlar oluşturulmaktadır. Bu raporlar yukarıda belirttiğimiz Gemius Polonya üzerinden oluşturulmaktadır. Gemius Polonya uluslararası mevzuat kapsamında General Data Protection Regulation(GDPR) kapsamında bu verilerin güvenliğini sağlamakta ve verilerin teknik güvenliği için maksimum çabayı göstermektedir.

S: Gemius banka bilgilerim, sosyal medya mesajlarım, şifrelerim veya özel hayatıma dair herhangi bir veriye erişebiliyor mu?

C: Hayır, sizin yukardaki bilgiler veya özel hayatınıza dair hiçbir veriyi toplamıyoruz. Edindiğimiz bilgiler sadece internet kullanım alışkanlıkları ve internet kullanıcılarının sosyo-demografise yönelik anonim bilgilerdir.

S: Yazılımınızı yükledikten sonra ne oluyor?

C: Sizden oturum açmanızı istiyoruz. Oturum açtıktan sonra, yazılım arka planda çalışarak sizin dijital izlerinizi takip etmekte ve internet üzerinden bırakmış kayıtları depolamaktadır. Bu kayıtlar verdiğiniz açık rızaya bağlı olarak periyodik aralıklarla tarayıcı(browser) aktivitelerinizle ilgili güvenlikli sunucumuza bilgi yolluyor.

S: Ne sıklıkla oturum açmalıyım?

C: Sizden genellikle bir kere oturum açmanız istenir. Ancak bu durumun dışında iki istisnai durum sözkonusu olur.İlki, eğer uzun süre uygulamada pasif kaldıysanız, sizin gerçekten siz olduğunuza emin olmak adına iletilen istektir. İkincisi; panelimize aynı bilgisayar üzerinden erişen birden fazla kişi varsa, gün içerisinde birkaç kere hangi kullanıcı olduğunuza dair teyitinizi almak amacıyladır.

S: Ya başka biri benim bilgisayarımı kullanıyorsa?

C: Araştırmaya bir başkasının değil de, sizin katılmınızın teyidini sağlayan bir pop-up ve oturum açma mekanizmamız var. Birçok kişinin aynı bilgisayar üzerinden panele erişimi varsa, diğer kullanıcı veya kullanıcılar da panele güvenli bir biçimde kayıtlıysa, gün içersinde hangi kullanıcı olduğunuza dair teyit mekanizması devreye girer.

S: Uygulama benim özelimle nasıl bir etkileşim içersindedir?

C: Uygulama kapsamında belirli nitelikte kişisel veriniz alınmamaktadır. Alınan kişisel veri belirlenebilir nitelikte olan ve raporlamaya müsait veri olup, daha sonra maskeleme yöntemiyle anonimleştirelerek rapor haline getirilmektedir. İş bu analiz raporları haline gelmesi ile size özel etkileşim bilgisi de kaybolmaktadır.

S: Peki benim iletişim bilgilerime erişiliyor mu?

C: İletişim bilgileriniz temel olarak sistem tarafından alınmamaktadır. Ancak vereceğiniz açık rıza ile sistemimiz iletişim bilgileriniz işlemektedir. Açık rıza sonucunda panelist tanımınız yapılmakta olup, rıza beyanınızı çektiğiniz anda iletişim bilgileriniz sistemimizden silinmektedir.