2015-12-11 15:23

Ukrayna: En popüler yerel web siteleri

Ukrayna: En popüler yerel web siteleri

Ukraynalı internet kullanıcıları arasında en çok ziyaret edilen web sitesi Rozetka.com. Hangi yerel web siteleri popüler? Gemius tarafından hazırlanan sıralamaya göz atın.

Gemius,  Ukraynalı kullanıcılar tarafından yerel en fazla ziyaret edilen web sitelerini araştırdı. Araştırmada Eylül 2015 Gemius Explorer verileri kullanıldı.

Online alışveriş çok popüler

Birinci sırayı online alışveriş ve elektronik sitesi Rozetka.com.ua Ukraynalı kullanıcıların %30’una ulaşarak aldı. Diğer popüler siteler ise Prom.ua (yaklaşık %23 erişim) ve Ria.com (%12) oldular.

-          Eylül ayı sonuçlarına göre,  Ukrayna’da en fazla ziyaret edilen 10 sitenin yüzde 30’unu e-ticaret siteleri oluşturuyor. Bu durum bir kategori için önemli bir oranı temsil ediyor. Bu da bize e-ticaretin Ukrayna pazarı için önemli bir trend olduğunu gösteriyor diyor Endüstri Mühendisi ve Gemius Ukrayna Ülke Müdürü Lesya Prus. Listedeki diğer 7 site hava durumu, portallar, bankalar, dosya ve film paylaşım kaynakları kategorilerinde yer alıyor. Geçen yıl ile karşılaştırıldığında sıralama pek değişmiyor. İlk 10’da sadece tek bir haber sitesi kaldı, diye yorumluyor Prus.

 

 

 

İnternet bankacılığı servisleri ilk 3’te

Ukrayna’daki bir diğer popüler site Ukrayna’nın en büyük ticari bankası Privatbank.ua. Site %26 erişim oranıyla, her dört Ukraynalı internet kullanıcısından biri tarafından kullanılıyor.

Ukraynalılar bilgi kaynağı olarak hangi siteleri kullanıyor?

İlk 10’da dikkat çeken bir başka nokta ise hava durumuna ait bilgi içeren sitelerin varlığı. Sinoptik.ua ve daha az popüler olan Gismeteo.ua…. Popüler siteler arasında ücretsiz e-posta hesapları da sağlayan haber servisleri Ukr.net ve I.ua (sırasıyla %19 ve %13) ve Segodnya.ua yer alıyor (%11). Bir sunucu servisi olan ve dosyaları saklamaya ve paylaşmaya yaran Ex.ua da (%16) listede kendisine yer bulmuş.

Araştırma hakkında

Bu veri Gemius Explorer Ukrayna Eylül 2015 raporundan elde edilmiştir.Rapor Gemius’un uluslararası projesi olan ve Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika’da bulunan 30 ülkeyi içeren gemiusAudience kullanılarak elde edilmiştir. İnternet kullanıcılarının sayı ve demografik profillerini oluşturmaya ve net’i (web siteleri, audio ve video materyaller ya da uygulamalar) kullanış biçimlerini öğrenmeye yarar. Bu araştırma uluslararası davranış koduICC/ESOMAR ile uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.

Daha fazla bilgi için www.gemius.com’u ziyaret ediniz.

 

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

analiz

Sektör

Medya

Ülke

Ukrayna

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et