2016-05-02 09:05

Türkiye’de internet kullanıcısı kimdir?

Türkiye’de internet kullanıcısı kimdir?

Türkiye’de İnternet kullanıcıları arasında erkeklerin üstünlüğü göze çarpmaktadır. 35 yaş altı kullanıcılar, tüm kullanıcıların yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Peki, Türk İnternet kullanıcılarının diğer özellikleri nelerdir? Bu ve daha pek çok bilgiyi Gemius’un oluşturduğu grafikte görebilirsiniz. İstanbul, 21 Şubat 2016

2016 yılının başında Gemius, İnternet sitesini Türkçe ara yüzüyle, Türk kullanıcıların kullanıma sundu. Yeni yerel sitemiz için Türk internet kullanıcıları hakkında daha fazla araştırma yapmaya Gemius olarak karar verdik.

Türk internet kullanıcılarının yarısından fazlasının erkek olduğu görülmüştür (%54,2). Kadın İnternet kullanıcısının oranı ise %45,8 olmuştur. Araştırma sonucunda Türk İnternet kullanıcılarının yarısından fazlasının 35 yaş altı olduğu anlaşılmıştır. 18–24 yaş aralığındaki kullanıcılar ise Türkiye’deki İnternet kullanıcılarının %25’ni oluşturmaktadır. 25–34 yaş aralığındaki kullanıcıların durumu benzerlik göstermektedir, bu grup ise İnternet kullanıcılarının %25,2’sini oluşturmaktadır.

Türk İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı, İnternet’e kendi bilgisayarlarından bağlanmaktadır (21,2 milyon kullanıcı). İnternet’e akıllı telefon vasıtasıyla bağlanan kullanıcı sayısı ise İnternet kullanıcılarının sadece üçte birinden biraz fazladır – 12.4 milyon.

Çalışma hakkında

Araştırmadaki veriler, Gemius’ın Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 30’dan fazla ülkede yürüttüğü uluslararası bir çalışmadan elde edildi (gemiusAudience). Araştırmanın amacı; İnternet kullanıcılarının sayısı ve demografik profilini ve İnternet’i nasıl kullandıklarını; yani ziyaret edilen siteler, görsel ve işitsel içerik ile erişilen uygulamalar da dâhil olmak üzere ortaya çıkarmaktı. Araştırma, ICC/ESOMAR Uluslararası Kuralları’na göre yapıldı. Çalışma, Polonya’da ise Megapanel PBI/Gemius adı altında gerçekleştirildi.

 

Gemius

Gemius, müşterilerine işleriyle ilgili karar vermede internetle üretilen bilgilerin nasıl kullanılacağı konusunda öneriler sunan Leh bir danışmanlık şirketidir. Gemius 15 yıldan fazla süredir çevrimiçi kitle hakkında bilgi sunmaktadır. Gemius, İnternet trafiğini e-tüketicilerin bilgisayar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi kaynaklardan eriştiği İnternet sitesi, uygulama ve görsel-işitsel malzemelerden elde ettiği verilerle takip etmektedir. Gemius’ın Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu (EMEA) ülkelerinde varlığı ve 16 ülkede ise ofis bulunmaktadır. Gemius’ın müşterileri reklam veren, yayıncı, medya satın alma şirketleri, reklam ajansı ve e-ticaret şirketlerinden oluşmaktadır. Gemius araştırmalarını ICC/ESOMAR Uluslararası Kuralları’na uygun şekilde yürütmektedir. Daha fazla bilgi için www.gemius.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

analiz

Sektör

Medya, Teknoloji

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et