2016-08-19 14:06

Türkiye’de de Gemius kazandı

Türkiye’de de Gemius kazandı

Gemius, Türkiye’de çevrimiçi hedef kitle ölçüm sağlayıcılığı için yapılan ihaleyi alarak bu yıl kazandığı başarılara bir tanesini daha eklemiş oldu. Şirket daha önce Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen ihalelerin yanı sıra Avrupa internet endüstrisinin prestijli IAB Araştırma Ödülü’nü de kazanmıştı.

Türkiye’de internet çalışmalarının resmi sağlayıcısını belirleme yetkisine sahip  endüstri temsilcisi kurum olan IAB Türkiye (İnteraktif Reklamcılık Derneği), Temmuz’un son haftasında IAB Türkiye Ölçümleme Araştırması ihalesinin sonuçlarını açıkladı. Belirlenen dönemler için yapılan bu ihaleyi Gemius – Nielsen konsorsiyumu kazandı.

 

Peki, şirketin çözümlerini bu kadar üstün kılan şey ne? Gemius, Türk müşterilerine, bütün cihazlardan ya da belirli cihaz türlerinden (kişisel bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi) gelen internet trafiğine ilişkin verileri, sosyo-demografieri ve kullanıcıların internet kullanımınlarını günlük olarak raporlayacak. Örneğin, Pazartesi gününe ait veriler Salı günü, Salı gününe ait veriler Çarşamba günü sağlanacak ve bu şekilde devam edecek.

 

Bu şu anlama geliyor; Türkiye’deki yayıncılar, medya şirketleri, reklam yapımcıları ve reklam ajansları farklı internet kullanıcı segmentlerinin, masaüstü ve mobil sitelerden başlayarak kullandıkları aplikasyonlara ve multimedyaya kadar, cihaz türüne göre yaşanan kesilmeleri de kapsayacak şekilde, interneti nasıl kullandıklarına dair tam bir resme kavuşabilecekler. Bütün bunlar günlük, haftalık ya da aylık bazda sağlanabilecek. Gemius şirketinin araştırma metodolojisinin kalitesi, yalnızca yakın zamanda Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde aldığı ihalelerle değil aynı zamanda kazandığı iki IAB Avrupa ödülüyle de kanıtlanmış durumda (IAB Araştırma Ödülleri Lizbon 2016, Berlin 2015).

 

Türkiye piyasasından haberler yalnızca bunlar değil. Gemius, Nielsen ile bir ekip oluşturacak. Geçtiğimiz yıldan bu yana her iki şirket de çevrimiçi medya verileri ile geleneksel medya verilerini (televizyon) tümleştirecek araştırma metodolojilerinin gelişimi üzerinde çalışıyor. Kurulacak bu işbirliği, çapraz medya ölçümü perspektifiyle tam bir piyasa analizinin yapılmasında kolaylık sağlayacak.

 

İş geliştirmeden sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Vesna Gordon; ‘Televizyon ile internet arasında giderek daha yoğun bir etkileşim meydana geldiğini gördüğümüz bu noktada, çapraz medya ölçümü, medya sektörünün ihtiyaçlarına bir cevap niteliğindedir. İlk adımı attık; geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca Gemius, çevrimiçi hedef kitle ölçümünü günlük erişim bazında televizyon araştırma birimine uygun hale getiren altyapı ve metodolojinin geliştirilmesi için çok çalıştı’ diyor. ‘Nielsen firmasıyla birlikte çalışmayı doğal olarak tercih ettik, her iki şirket de kendi alanlarında güçlü bir yere sahip ve böylesi bir sinerjiyle çevrimiçi piyasayı, çok daha büyük olan çevrimdışı pazarlama araştırması ve medya planlaması ekosistemine yakınlaştırma hedefimize ulaşabiliriz’ diye ekliyor Gordon.

 

Türkiye’nin resmi internet çalışmaları sağlayıcısının belirlenmesi mücadelesinde, Gemius dünyanın her yerinden gelen rakiplerini alt etmeyi başardı.

 

Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten ise kazandıkları bu başarı hakkında şunları ifade ediyor:

 

‘Türkiye dijital reklamcılık piyasasını ölçümleyen kurum olarak art arda üçüncü kez seçilmek Gemius için bir onurdur. Türkiye, Gemius için her zaman önem listesinin en başında yer almıştır. Genel Merkezi’miz, Türk insanının teknolojiye olan ilgisine, Türkiye piyasasındaki etkileyici fırsatlara ve piyasanın meydan okuyucu hızına inanıyor. Dijital endüstrinin gelişimine ve yoğun hızına katkı sağlamak için, biz de internet ölçümündeki yenilikçi teknolojimizle ihale teklifimizi verdik ve kazandık : Overnight [Gecelik ölçüm]. Bu özellik sayesinde gün bittikten hemen sonra çevrimiçi yayımcıların ölçümüne başlanıyor. Bu da, dijital alanda iş yapanların, günlük dijital yayıncı verilerine bilgisayarlarını açtıkları ya da günün ilk kahvesini yudumladıkları anda ulaşabilmeleri anlamına geliyor. Böylece pazarlamacıların aylık verileri görmek için bir ay boyunca beklemek zorunda kaldıkları dönemlere veda etmiş oluyoruz. Böylesi büyük bir veri devriminin pazarlama kazançlarını arttıracağına ve dijital endüstrinin televizyon ile daha iyi rekabet etmesine yardımcı olacağına inanıyoruz. Özellikle de dijital video oynatıcıları, bir televizyon yayınına eklenti olarak oluşturulan dijital yayınlara yönelik “artan erişimi” rahatlıkla tespit edebilecekler. 

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

haber

Sektör

Medya

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et