2015-10-22 16:42

Reklam Kampanyaları İçin İnternet Sitesi Nasıl Seçilir ?

Reklam Kampanyaları İçin İnternet Sitesi Nasıl Seçilir ?

Çevrim içi kampanyaların etkilerini en uygun şekilde planlayabilmek için kullanıcı, hedef kitledeki kişilerin hangi siteleri ziyaret ettiğini bilmelidir. Doğru yol göstericileri bünyenize katarak, reklamlarınızla iletmek istediğiniz mesajları dilediğiniz sosyo-demografik karakteristiklere göre efektif bir şekilde iletebilirsiniz.

Medya şirketleri, reklam ajansları ve reklamcıların hepsi, internet kullanıcılarının güvenilir verilerini sunabilecek bir araca ihtiyaç duyar. Hangi web sitesi beklentilerinizi karşılayabilecek? Bu soruya verilen cevap genellikle AI (affinty index) olarak adlandırılan benzerlik endeksiyle sağlanır.

Daha “yoğun” hedef kitle

Birçok pazarlamacı, sosyo-demografik özelliklere göre(yaş, cinsiyet, ikametgâh ve eğitim gibi) internet kullanıcılarını hangi internet sitelerinde daha kolay bulabileceğini öğrenmeyi ister. Bunun cevabı için benzerlik endeksine bakılmalıdır. Burada gösterge, belirlenilen web sitesindeki kitlenin çevrim içi nüfusa oranla hedef kitle payının daha fazla (100’ün üzerinde AI) veya daha az (100’ün altında AI) olduğunu gösterir.

Özenle dikilmiş web sitesi

Benzerlik endeksi 100’ün üzerinde olduğunda, hedef kitlenin tüm internet kullanıcılarına oranla “aşırı endekslenmesi” durumuyla karşılaşırız. Değer 100’ün altında ise, durum tam tersi şekilde hal almıştır. Bu, hedef kitlenin tüm çevrim içi nüfusa oranla az olduğunun göstergesidir.

Eğer seçilen web sitesinin benzerlik endeksi 200 ise, bu hedef kitlenin çevrim içi nüfusa oranla iki katı endekse sahip olduğunu gösterir. Dolayısıyla, bu web sitesine yerleştirilen iletinin, arzu edilen sosyo-demografik profile ulaşma sanşı iki kat artmıştır.

En feminen ve en maskülen web siteleri?

Örneğin, kültür ve eğlence içeren Leh web siteleri, bir kadının beklentilerine en uygun web sitesi Fashionstyle.pl’dir. Bu web sitesinin kullanıcılarının yüzde 80’i kadın (gemiusAudience, Ekim 2014). Bu web sitesindeki kadın kullanıcıların benzerlik endeksi 159. Bu Fashionstlye.pl’e giriş yapan kadın kullanıcıların, çevrim içi nüfustaki kadın kullanıcılara oranla bir buçuk katı fazla olduğunu gösterir. Aynı web sitesi kategorisinde Ubi.com, en fazla erkek kullanıcısının giriş yaptığı sitedir – yüzde 87 (gemiusAudience, Ekim 2014). 175 benzerlik endeksiyle, bu web site çevrim içi nüfusa oranla neredeyse iki katı fazla erkek kullanıcıya sahip.

Benzerlik endeksi nasıl okunur?

Temel olarak benzerlik endeksi oranlarla gösterilir. Fakat kullanıcı dostu olabilmek adına “%” işareti olmadan yazılır. Benzerlik endeksi hesaplanırken, hesaba alınan değerler oranlarla ifade edilir (hedef kitlenin yüzdesi referans grubun yüzdesine bölünür) ve sonuçlar 100 ile çarpılır. Örneğin, hedef kitle yüzde 20’ye ulaştığında ve referans grubun değeri yüzden 10 olduğunda, sonuç olarak çıkan benzerlik endeksi 200 olarak ifade edilir.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

rehber

Sektör

Reklamcılık

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et