2016-05-25 09:20

Pazar araştırmasının amacı nedir?

Pazar araştırması pazar yapısının rakip kuruluşların perspektifinden değerlendirilmesi amacıyla kullanılır. Aynı zamanda etkin medya planlaması açısından bilgi ortaya koyar. Bunun yanı sıra diğer kaynaklardan elde edilen verilerin denetlenmesi, süreç planlaması ve reklam alanlarının satın alınmasında kullanılabilir. Gemius baş araştırmacısı Emil Pawlowski pazar araştırmasının kullanım alanlarını yazdı.

gemiusAdudience, Gfk Planet, Nielsen TAM, vb. gibi araştırmalar genel olarak pazarın tam resminin anlaşılması, yani şu bilgilerin elde edilmesi için kullanılır:
- İnternet kullanıcıları kimlerdir? Nasıl davranıyorlar? Aradıkları içerik/ hizmetler neler?
- Bu pazarda faaliyet gösteren yayıncılar hangileri ve ilgi alanları neler?
- Kim kimlerden reklam alanı satın alıyor ve hangi kampanyaları yapıyor?
- Mümkünse, bu alanın maliyeti nedir?

Bu verilerle, aynı zamanda aşağıdaki sorulara cevaplar bulursunuz:
- Programımız kazanmak istediğimiz tüketiciler açısından cazip mi?
- İlgili yayıncının pazardaki konumu nedir?
- İlgili yayıncının pazarlama stratejisi nedir?
- Potansiyel müşterileri nerede ve nasıl bulabilirsiniz?

Anlaşma değeri olarak araştırma
Endüstride pazar araştırmalarının reklam modelinde anlaşma değeri olduğu formül kullanılmaktadır. Bu araştırmalarda tarafların her biri mevcut faaliyetlerin değerlendirilmesi için farklı veriler kullanabilir. Bu tür durumlarda, örneğin belirli bir reklam kampanyasının sonuçları gibi verilerin karşı değer olarak kullanılması olağan bir durumdur. Ancak standart, tek düzen araştırmalar olmadığında değer olarak tanımlanması konusunda karşılıklı güven oluşturulamamaktadır.

Çevrimiçi araştırma şirketlerinin geleceği olarak gerçek zamanlı model
Gerçek zamanlı modele dayalı olan araştırmalar sonuçlar mümkün olan en kısa süre içerisinde kullanıldığında daha değerlidir ve analiz sonucunda tüketici yapısı veya küçük ölçekli reklam kampanyalarının yapısı modellenecektir. TV gibi tek yönlü medya araçları söz konusu olduğunda günlük üretim frekansı yeterlidir ancak internet araştırmalarındaki nihai hedef bu değildir. Burada, ortam iki yönlü olduğundan, seçilen kişilere ulaşmak için daha gelişmiş modeller uygulayabilirsiniz (RTB, programmatik, yeniden hedefleme, vs.) ve doğal olarak pazar araştırmalarından gelen verilerin de gerçek zamanlı olarak verilmesi ihtiyacı doğar. Bu tür araştırmalar yapmak isteyen tüm araştırma şirketlerinin nihai hedefi budur.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

analiz

Sektör

Medya, Teknoloji

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et