2017-02-06 16:59

Panelistlerimize Özel: Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Panelistlerimize Özel: Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türkiye ve dünyanın dört bir tarafındaki panelistlerimizden edindiğimiz görüşler sonucunda, en çok merak edilen soruların bir listesini hazırladık. Bu sorulara ve cevaplarına gelin birlikte göz atalım. Eğer merak ettiğiniz başka noktalar olursa, lütfen bizimle ofis numaralarımızdan iletişime geçin!

S: Neden anketi görüyorum?

C: Gemius IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırmasını yönetmektedir. Verilerimizin sosyo-demografik detaylarını hazırlayabilmek ve güvenirliğini güçlendirmek adına, panelimize yeni katılımcılar arayışı içersindeyiz.

S: Bu araştırmanın amacı nedir?

C: IAB Türkiye internet araştırmasının amacı değişik internet sitelerini ziyaret eden kullanıcıların sosyo-demografik profilini belirlemektir.

S: Gemius kimdir?

C: Gemius Polonya menşeili bir dijital araştırma ve teknoloji firmasıdır. Dünya çapında 30’dan fazla pazarda 1999 yılından beri hizmet vermektedir.

 S: IAB (İnteraktif Reklamcılık Derneği)  kimdir?

C: 2007 yılında kurulmuş olan IAB Türkiye, Türkiye’deki interaktif ve dijital reklamcılığın merkez rolünü üstlenmiştir. Misyonu online ölçüm çalışmalarını koordine ederek, networking insiyatifleri ve aktiviteleri düzenlemek, interaktif endüstri standartlarının belirlenmesine büyük ölçüde katkıda bulunmaktır. http://www.iab-turkiye.org/icerik/iab-turkiye

 S: Data niteliği neden önemlidir?

C: Website sahiplerinin sitelerini kimlerin ziyaret ettiğini, anket sorularına sizlerin verdiği cevaplar ile bilmesine yardımcı olur. Edinilen bilgiler, genel sosyo-demografik verilere dönüştürülerek website sahipleri ile paylaşılacak ve bu sayede website sahiplerinin ilgili içeriklerle sitelerini donatması kolaylaşacaktır. Aynı zamanda, veriyi kullanan medya satın alım ajansları müşterileri markalar için hangi websitelerinde hangi reklamların yayınlanması gerektiğini anlayabileceklerdir.

S: Bu araştırmanın sonuçları ne ölçüde doğrudur?

C: Gemius, geliştirdiği inovatif metodoloji ile IAB Avrupa tarafından birçok ödüle layık görülmüştür. Araştırmalarımız birçok farklı ülkede endüstri standardı olarak kullanıldı ve kullanılıyor. Bu da bize doğru yolda olduğumuzu ve doğru verileri paylaştığımızı gösteriyor.

S: ESOMAR kimdir?

C: ESOMAR pazar araştırmasını dünya çapında geliştiren ve standardlarını yükselten dijital pazarının ana oluşumlarından biridir. https://www.esomar.org/about-esomar.php

S: Tarayıcımda neden yeni bir sekme açılıyor ve anketi niçin o sekmede görüyorum?

C: Anketimizin görüntülenme şeklini kullanıcı yorumlarımıza göre değiştirdik, Bu şekilde çok daha kullanıcı dostu bir arayüzle hizmet veriyor ve internet dolaşımınızı hiç bir şekilde sekteye uğratmıyoruz.

S: Anketin pop-up haline ne oldu?

C: Kullanıcı deneyimi açısından rahatsız edici olduğu kararına vardık ve pop-uplarımızla vedalaştık.

S: Neden bu anketleri görüyorum?

C: Çok yerinde bir soru! Türkiye’deki internet kullanıcılarının profilleri ve sitelerin popülerliği hakkında istatistiksel veri sağlıyoruz.  Bu veri bağımsız bir kuruluş olan IAB Türkiye adına yürüttüğümüz Türkiye İnternet Ölçümleme Araşıtması’nda kullanılır.

S: Veriler nasıl elde ediliyor?

C: Veriler anketi tamamladıktan sonra indireceğiniz gemius’a ait güvenli uygulama aracılığıyla toplanır. Eğer tercih ederseniz ve kalıcı panelistimiz olursanız,,  süregelen yarışma ve çekilişlerimize katılıp farklı hediyelerimizden kazanabilirsiniz.

S: Uygulama ne kadar güvenli?

C:Veriniz kimseyle paylaşılmaz, Avrupa Birliği ve Türk Hukukuna çerçevesinde yüksek derecede gizlilik altında saklanır. Veri toplanımı sonrasında, veriler anonim hale getirilir, yani size ait herhangi kişisel bir bilgi olmaktan çıkar ve kümülatif bir veri havuzuna eklenir. Araştırma dahilinde datanızın nasıl anonim hale getirildiği ile ilgili detayları öğrenmek isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

S: Gemius banka bilgilerim, sosyal medya mesajlarım, şifrelerim veya özel hayatıma dair herhangi bir veriye erişebiliyor mu?

C: Hayır, sizin yukardaki bilgiler veya özel hayatınıza dair hiçbir veriyi toplamıyoruz. Edindiğimiz bilgiler sadece internet kullanım alışkanlıkları ve internet kullanıcılarının sosyo-demografise yönelik anonim bilgilerdir.

S: Yazılımınızı yükledikten sonra ne oluyor?

C: Sizden oturum açmanızı istiyoruz. Oturum açtıktan sonra, yazılım arka planda çalışıyor ve periyodik aralıklarla tarayıcı(browser) aktivitelerinizle ilgili güvenlikli sunucumuza bilgi yolluyor.

S: Ne sıklıkla oturum açmalıyım?

C: Sizden genellikle bir kere oturum açmanız istenir. Ancak bu durumun dışında iki istisnai durum sözkonusu olur.İlki, eğer uzun süre uygulamada pasif kaldıysanız, sizin gerçekten siz olduğunuza emin olmak adına iletilen istektir. İkincisi; panelimize aynı bilgisayar üzerinden erişen birden fazla kişi varsa, gün içerisinde birkaç kere hangi kullanıcı olduğunuza dair teyitinizi almak amacıyladır.

S: Ya başka biri benim bilgisayarımı kullanıyorsa?

C: Araştırmaya bir başkasının değil de, sizin katılmınızın teyidini sağlayan bir pop-up ve oturum açma mekanizmamız var. Birçok kişinin aynı bilgisayar üzerinden panele erişimi varsa, diğer kullanıcı veya kullanıcılar da panele güvenli bir biçimde kayıtlıysa, gün içersinde hangi kullanıcı olduğunuza dair teyit mekanizması devreye girer.

S: Uygulama benim özelimle nasıl bir etkileşim içersindedir?

C: Bu tarz konuları üst düzeyde ciddiyetle ele alıyor ve mahreminizin bizim için son derece önemli olduğunu paylaşmak istiyoruz. Veriler toplu değerlendiriliyor ve sunulurken kümülatif biçimde sunuluyor. (Örneğin; belli bir yaş aralığındaki genç insanlar)

S: Peki benim iletişim bilgilerime erişiliyor mu?

C: Eğer ödüller veya haber bültenlerine iletişim bilgilerinizle kayıt olduysanız, bu yollardan sizinle iletişime geçilebilir. 

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

analiz

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et