2017-09-12 07:33

Orta ve Doğu Avrupa'da Dijital Reklamcılık Piyasası

Orta Avrupa'da dijital reklam kampanyaları genel olarak standart banner'lara dayalıdır, ve rich medya formatları halen sık kullanılmamaktadır. 13 Orta ve Doğu Avrupa ülkesindeki dijital reklamcılık piyasası hakkında daha güncel bilgiler www.admonitor.gemius.com. sitesinde yer alan gemiusAdMonitor raporunda mevcuttur. 

2017'nin ilk yarısında, incelenen ülkelerin hepsindeki online reklam kampanyalarının %82'sinde standart banner kullanılmıştır. Bu banner tipini en çok kullanan ülke Romanya iken (kampanyalarının 91%2i için). Standart banner kullanım oranının en düşük olduğu ülke Ukrayna olarak kaydedilmiştir (65%). Çoğu ülkede , 300x250 formatı bu kategorideki en popüler format olmuştur.

 

Her üç kampanyadan birinde yeni banner formatlarının kullanılması

Ortalama olarak, incelenen piyasalarda, rich medya formatları (mültimedya reklamlar) dijital reklam kampanyalarının 32%'sinde kullanılmıştır, ve Çek Cumhuriyeti reklamcılıkta rich medya formatı kullanma konusunda baş sıradadır(56%). Bu tür formatlar en az Letonya'da kullanılmıştır (12%). Bu kategoride en popüler olan ve en çok tıklanan reklamlar video içeren reklamlar olmuştur.

 

Macarlar kişisel bilgisayarları, Türkler cep telefonlarını tercih ediyor

Macaristan'da, internet reklamları en sık olarak kişisel bilgisayar ve dizüstü bilgisayar ekranlarından görüntülenmiştir ( ülkedeki toplam reklamcılığın 77%'si. En sık akıllı telefonlar üzerinden reklam görüntülenme yüzdesi ise Türkiye ve Romanya'da kaydedilmiştir (36%), bununla birlikte göreceli olarak tablet bilgisayarlardan reklam görüntülenme yüzdesi en yüksek ülke olarak ise Slovakya bildirilmiştir (8%).

 

Rich medyada daha yüksek tıklanma oranı

Gözlenen 13 ülke arasında, en yüksek tıklanma oranı Türkiye'de kaydedilmiştir  (tıklanma oranı 1.16%) ve en düşük tıklanma oranı Çek Cumhuriyeti'nde kaydedilmiştir. (tıklanma oranı 0.43%). Veriler gösteriyor ki, ortalama olarak bütün ülkelerde rich medya formatları bannerlara kıyasla daha yüksek tıklanma oranına ulaşmışlardır. Türkiye’de, telekomünikasyon ve gıda ürünü endüstrisine (içecekler dahil) ilişkin reklamlar en çok tıklanan reklamlar olmuşlardır.

 

Gemius Raporu, gemiusAdMonitor, Orta ve Doğu Avrupa’daki 13 ülkedeki (Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Lituanya, Moldova, Polonya, Romanya, Slovakya, Türkiye, Ukrayna ve Macaristan. Dijital reklamcılık trendleri, farklı türlerdeki reklamların etkinliği, en popular reklam formatlarının sıralaması ve dijital reklamcılığın etkisindeki internet kullanıcılarına ilişkin bilgiler içermektedir. 2017 yılının ilk yarısına ilişkin en güncel bilgilere www.admonitor.gemius.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar:

─”Viewability (Görünürlük) ” göstergesi, normal bannerlar ve rich medya formatları ayrımı içinde incelendiğinde özellikle ele alınması gereken bir konudur. Rich medya formatlarının video ve ses ile müşterileri kendine çekebilme potansiyeline rağmen, görüntülenme açısından normal reklam bannerlara göre daha az görüntülenmektedir. Bunun sebebi rich medya formatının daha üst reklam bölmesinde yer almasıdır. Bu tür görsellerin daha büyük boyutta ve ağırlıkta olması sebebiyle, yüklenmesi daha fazla zaman alır ve bu zaman süresince kullanıcı aşağıda yer alan içeriğe bakabilir. Ortalama tıklama oranı değeri de ayrıca kayda değer bir trendidir. Medya şirketlerinin CPM yoluyla satın alınan kampanyaları tıklama oranına göre optimize ettikleri düşünüldüğünde bu çok şaşırtıcı değildir. Attribution modellemelerini de içeren analitik çözümlerin popülerliği ayrıca görsel aktivitelerinin online dönüşüm oranlarındaki etkisinin temel alındığı anlamına gelmektedir. Tıklama oranındaki yükselme cep telefonlarında görüntülenen reklamların yüksek oranı ile de açıklanabilir ki bu yönden cep telefonları masa üstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında daha avantajlıdır.-Łukasz Pytlewski, MEC Analytics and Insight. 

Panoya> Yazdır

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et