2018-04-13 12:49

Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Dijital Reklamcılık Pazarı

Orta ve Doğu Avrupa’da hangi ülkeler en yüksek CTR oranlarını kaydetti? Bu bölgedeki en popüler dijital reklam türleri hangileriydi? Bu ve bunun gibi birçok sorunun yanıtı için yeni AdMonitor raporunu inceleyebilirsiniz.

AdMonitor Orta ve Doğu Avrupa’da bölgesindeki 13 ülkede gerçekleşen dijital reklamcılık faaliyetleri hakkında detaylı bilgi veren periyodik bir rapordur (Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Moldova, Polonya, Romanya, Slovakya, Türkiye ve Ukrayna). Yılda iki kez Gemius uzmanları, popüler reklam formatlarının pazar payları ve bunların CTR oranları ile, herçeşit dijital reklam kampanyası ulaştırılan kullanıcıların profilleri gibi dijital reklamcılık trendlerini analiz eder. 2017’nin ikinci yarısı için en güncel verileri www.admonitor.gemius.com adresinde bulabilirsiniz.

Güncel AdMonitor raporu ne gibi ilgi çekici gerçekleri gözönüne seriyor?

Orta ve Doğu Avrupabölgesindeki dijital reklamcılık kampanyaları ağırlıklı olarak bannerlara dayanıyor (analiz edilen ülkelerdeki dijital kampanyaların %82’si). Banner kampanyalarının en büyük payı aldığı ülke Estonya oldu (%92), Polonya’da ise bu rakam bölgenin en düşüğü olarak %64’te kaldı.

Rich media hala normal bannerlara göre daha az sıklıkta kullanılmakta ve ortalama olarak, ölçülen pazarlarda dijital kampanyaların yaklaşık %33’ünü oluşturmaktadır. Rich media kullanımında lider ülke %56’lık pay ile Ukrayna olmuştur. Litvanya ise %14 ile son sırayı almıştır.

 

Bu 13 ülke arasında en yüksek masaüstü ve dizüstü bilgisayar impression rakamları %83.7 ile Litvanya ve %80.5 ile Estonya’da kaydedilmiştir. Romanya ve Moldova ise akıllı telefon kategorisinde, %43.9 ve %38.8 ile en yüksek oranda impression alan ülkeler oldu.

 

 

Panoya> Yazdır

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et