2022-08-15 08:00

Medya'da erişim şampiyonu markalar Medya'nın büyük markaları oldu

Medya'da erişim şampiyonu markalar Medya'nın büyük markaları oldu

Dijital GRP ölçümü söz konusu olduğunda Türkiye’de akla gelen ilk isim olan ve paylaştığı verilerle birlikte endüstriler hakkında kritik önemde bilgiler ortaya koyan Gemius, her ay olduğu gibi Temmuz ayının Dijital GRP Şampiyonları’nı da belirledi.

Yaz mevsimini de yarılamamızla birlikte fırsatını bulan pek çok kişi tatile çıkarken, şirketler tatil sezonunu da boş geçmeyerek yeni özel kampanyalarını duyurmaya devam ediyor.YAZ REHAVETİ DİJİTAL REKLAMLARA DA YANSIYOR

Reklamcılar gibi reklamlar da tatile çıktı. Tatil sezonunun başlamasıyla beraber önceki aylara kıyasla GRP’lerde düşüş yaşanırken, bu düşüşe yeni E-ticaret düzenlemesinin meclisten geçmesinin de etkili olduğu tahmin ediliyor.

Dijital pazarlama profesyonellerinin ortak tercihi Gemius Adreal’in Temmuz ayını kapsayan verilerine göre 2280 GRP’ye ulaşan Yemeksepeti.com ipi göğüsleyen isim oldu. Geçtiğimiz aylarda kullanıcı arayüzünü de değiştirerek dikkatleri üzerine çeken Yemeksepeti.com’un hemen ardında ise 1973 GRP ile e-ticaret devi Trendyol yer aldı.

Haziran ayına damga vuran Disney Plus’ın Temmuz ayında da öne çıktığını görüyoruz. 14 Haziran’da Türkiye’de yayına hayatına başlayan ve yerel yapımları da artırarak Netflix’e ciddi bir rakip olan şirket, 1715 GRP’ye ulaşarak ilk 3’te yer almayı başardı.

İNDİRİM FESTİVALI AMAZON’UN İLETİŞİMİNİ ARTIRDI

Alışveriş deneyimi konusunda uzun yıllara dayanan tecrübesi olan ve globalde yakaladığı başarıyı Türkiye’ye taşımak isteyen Amazon, Prime Festivali kapsamında 18 – 25 Temmuz tarihlerinde ürünlerinde dikkat çeken indirimler yaparken, bu kampanyasından olabildiğince çok insanın haberdar olmasını amaçladı. Şirket, reklam çalışmalarını yoğunlaştırırken bu bağlamda Temmuz ayında 1269 GRP’ye ulaştı.

Amazon’un ardından gelen ve 1151 GRP’ye ulaşan Kwai de Temmuz ayının GRP şampiyonu markaları listesine girmeyi başardı.

YOUTUBE’TA ÖNE ÇIKAN İSİM FACEBOOK

Markalar, potansiyel müşterilerine ulaşmak için en popüler kanalları kullanmayı tercih etti. YouTube, Instagram ve Facebook üzerinden seslerini duyuran şirketler, kendi aralarında rakip olsalar da reklam tarafında bunu göz ardı ettiler. Tıpkı Facebook’un YouTube’un GRP şampiyonu markalar listesine girmesi gibi. YouTube özelinde GRP sıralaması yaptığımızda Facebook 981 GRP ile başı çekerken, Instagram’ın da 882 GRP ile kardeş marka Facebook’un ardında yer alması dikkat çekti.

Trendyol 834 GRP ile Instagram’ın hemen ardında yer alırken Kwai 775 GRP ile öne çıktı. Haziran ayında 2565 GRP’ye ulaşarak ikinci sırada yer alan Disney Plus’ın Temmuz ayında vitesi düşürdüğü ve 679 GRP ile 5. sırada yer aldığı görüldü.DISNEY PLUS, TEMMUZ’DA DA INSTAGRAM VE FACEBOOK’TA LİSTE BAŞI OLDU

Instagram’ın dijital GRP şampiyonlarına gelince… Disney Plus, Haziran ayında olduğu gibi Instagram’ı odak noktasına aldı ve 630 GRP ile birinciliği yine rakiplerine kaptırmadı. Trendyol 344 GRP ile Instagram’ı izlerken, Spotify 302, Getir 291, Amazon ise 273 GRP ile listede dikkat çeken markalar oldu.Facebook üzerinden kullanıcılarına ulaşmak isteyen markalar, Temmuz ayında da çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Instagram’ı yoğun olarak kullanan Disney Plus’ın Facebook’ta da 317 GRP ile ilk sırada yer aldığı dikkat çekti. Disney Plus’ı 314 GRP ile Trendyol, 312 GRP ile Kwai, 243 GRP ile Amazon, 187 GRP ile de Hepsiburada takip etti. Hepsiburada’nın Temmuz ayında sadece Facebook özelinde GRP bazında öne çıkması da dikkat çeken bir başka nokta oldu.VİDEO KREATİFLERE GÖRE TEMMUZ AYININ ŞAMPİYONLARI

Gemius, Temmuz ayında video kreatiflere göre GRP bazında rakiplerini geride bırakan markaları da belirledi. Gemius Adreal’in verilerine göre YouTube, Facebook ve Instagram’da öne çıkan isim 116 GRP ile Trendyol oldu. Şirket, Haziran ayında da 146 GRP’ye ulaşarak öne çıkmayı başarmıştı.Instagram özelinde baktığımızda Coca Cola 39.5 GRP’ye ulaşarak öne çıkarken, YouTube’ta 116 GRP ile Trendyol, Facebook’ta ise 31 GRP ile Algida’nın video kreatifleriyle Temmuz ayına damga vurduğunu görüyoruz.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

haber

Sektör

Teknoloji

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et