2015-11-02 08:37

iPhone vs iPad

iPhone vs iPad

2010 yılında Steve Jobs ilk olarak iPad’i tanıttığında, medyada şüpheci bir dalga ortaya çıktı. Ancak, bugun, Moldova, Rusya, Slovenya ve Ukrayna gibi ülkelerde iPad’ler iPhone’lardan daha popüler. Gemius’un Apple mobil aygıtları hakkındaki en yeni analizini okuyun.  

Nisan 2015 yılında Apple 39. doğum gününü kutladı. Gemius da bunun üzerine Apple’ın ürünlerinin seçilen ülkelerde ne kadar popüler olduğunun analizini gerçekleştirdi. Bunu yapmak için, Mart 2014 ve 2015’te Apple akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden yapılan sayfa görüntülenmeleri mercek altına alındı.

Not: Bu veri sadece mobil cihazlardan yapılanm sayfa görüntülenmelerini içerir, tüm internet kullancılarını değil.

Apple – Arzulanan bir statü sembolü

Gemius’ta danışman olarak çalışan Krzystof Majkowski, bazı ülkelerde Apple’ın bir statü sembolü haline gelmesinin bu yüksek mobil trafik paylarını açıkladığına inanıyor.  Bir diğer yandan, pazardaki durumları ve müşterilerine vaadettikleri sebebiyle de olabilir. Örneğin, fiyatlara baktığımızda -üretici taradından belirlenen- Samsung’un öne çıkarılan modellerinin Apple ürünlerinden çok farklı fiyatlara sahip olmadığını görüyoruz. Hatta Apple ürünleri daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Rusya pazarına baktığımızda, Apple ürünleri tuhaf bir şekilde daha yaygın. Avrupa ülkelerinde internette farklı kısıtlamalar ve farklı satıcıların devreye girmesiyle sonuçlar farklı olabilir. Bazı kişiler Apple’ın payının, ruble’deki değişim ya da politik durumlar ile düşüp düşmeyeceğini merak edebilir. Ancak, geçmiş veriler bir trendin olduğunu gösteriyor. Apple ürünlerinin Rus mobil trafiğindeki yüksek payına rağmen, Mart 2014’e göre kıyasladığımızda bir düşüş gözlemleniyor.

Apple Watch – yeni en çok satan Apple ürünü

Majkowski’ye göre, 2015’in ilk çeyreğinde rekor kıran satışlar yapmasının ardından, Apple pazardaki pozisyonunu güçlendirmeye devam ediyor. Şu anda, Apple’ın yeni ürünü Apple Watch’ın gelecek satışları, en çok soru işareti yaratan unsur. Slice Intelligence’ın oluşturduğu rapora göre, Apple Watch satışa çıkarıldığı gün bir milyona yakın ön sipariş aldı. Karşılaştırmak için, 2014 yılında 720,000 Android Wear saat ve 4.6 milyona yakın akıllı giyilebilir aygıt satıldı. Bu sonuçlara göre Majkowski, Apple’ın önünde parlak bir gelecek olduğunu söylüyor. Eğer Apple Watch beklenen başarıyı yakalayamaz, iPad sahip olduğu düşüşse devam ederse, zamanla, Apple tekrardan bizi şaşırtacak bir adım atabilir.

Neden iPhone’lar iPad’lerden daha çok satıyor?

Gemius danışmanı, iPhone 6 ve 6 plus’ın satışlarının tarihindeki en yüksek satışlar olduğunu ve bu nedenle akıllı telefonların şirketin ana cihazı olarak kalacağını söylüyor. Aynı zamanda, iPad’ın finansal rakamları geçen seneden daha düşük rakamları işaret ediyor ve düşmeye de devam ediyor. Bunun birkaç sebebi var. İlk olarak, iPad’in kullanım ömrü daha uzun. iPad kullanıcılarının yüzde 48’i iki yaşında bir iPad’e sahip. İkinci olarak, bu ürünler akıllı telefonlardan farklı kullanılıyor. iPhone’lar (5, 5s, 6) ve Samsung Galaxy’ler (S4 ve S5) fotoğraf çekmek için hala en çok kullanılan cihazlar ki bu da akıllı telefonlarda en çok kullanılan özellik. iPad’deki düşüşün üçüncü sebebi ise iPad’ın yeni çıkan büyü boyutlardaki iPhone 6 ve 6 plus tarafından “yenik duruma düşmesi”. Şöyle bir soru ortaya çıkıyor. Ya iPad, iPod’un kaderini yaşayacak ya da Apple akıllı telefonlar daha büyük boyutlara geçecek ve bu durum ortadan kalkacak.

gemiusTraffic hakkında

Veri Gemius tarafından gemiusTraffic kullanılarak Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika’da bulunan 20 ülke analiz edilerek oluşturulmuştur. Bahsi geçen verilei, web sitelerine yerleştirilen takip kodlarıyla toplanmıştır.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

analiz & grafik

Sektör

Teknoloji

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et