2020-03-27 08:52

Herkesin Aklındaki Soruya Cevabımız Var. Dijital Kampanyalar Durdu mu?

Herkesin Aklındaki Soruya Cevabımız Var. Dijital Kampanyalar Durdu mu?

Lafı uzatmayalım. Cevap ne tam hayır, ne tam evet. Durum stabil! Gemius Adreal verilerinden tüm endüstriler toplam gösterim raporlarını 3 haftalık periyodlar halinde çekerek, sizlere detaylı bir analiz hazırladık. Buna göre 24 Şubat-15 Mart arası tarih haftalık olarak incelediğinde, 24 Şubat-02 Mart, 02 Mart-08 Mart, 09 Mart-15 Mart PC ve mobil gösterim verileri bizlere dijital kampanyaların mecraları etkileyecek oranda durmadığını,

 

Korona virüs salgını tehlikesi nedeniyle hepimizde ve markalarda oluşan tedirginliğin en azından geçtiğimiz hafta toplam Türkiye ele alındığında gösterim anlamında kayda değer düşüş yaratmadığına işaret ediyor. Aksine, PC platformunda ufak da olsa bir artış söz konusu. YT+FB+Instagram mobil uygulama gösterim toplamına bakıldığında ise 24 Şubat-02 Mart / 09 Mart- 15 Mart haftaları kıyaslandığında ilk döneme göre ufak bir düşüş olsada, bir önceki haftaya göre bir artış söz konusu. Türkiye Mart ayının ilk haftasına maalesef şehit haberleri ile başlamıştı. Mart’ın ilk haftasında markaların durdurduğu kampanyalar, ikinci hafta Korona salgını tedirginliğine rağmen devam etmiş.

 

Gemius Adreal ile sadece toplama bakmayalım, detaya da inelim istedik. En büyük dijital reklam veren endüstriler son 3 haftalık dönemdeki gösterim değişimleri bazı endüstrilerin kampanya hacimlerinde azalmaya işaret ederken, trade, telco, restoran zincirlerinin etkisiyle tourism&travel, ev eşyaları ve bazı iç giyim firmaları ve tekstil perakendecilerin eticarete yönelik kampanyalarıyla tekstilde artış olduğuna işaret ediyor.

Gemius olarak markaları kampanya durdurmak yerine, iletişim stratejilerini Korona salgınına uygun biçimde güncelleyerek kampanyalarını sürdürmeye davet ediyoruz. Krizlerin geçici, sektörün tüm paydaşları ve markaların kalıcı olduğunu daha önceki deneyimlerimizden de biliyoruz. Türkiye olarak birçok krizin üstesinden gelen markalar, bu dönemde de hızla olumlu aksiyon almaya başladılar, başlayacaklardır. Bu kararlarda verinin sizlere yol göstermesi için Gemius ekibi olarak çalışmaya devam ediyoruz.

 

Sorularınızı datasolutions@gemius.com ‘a iletmenizi rica ediyoruz.

 

Sağlıkla ve evinizde kalın! 

 

Panoya> Yazdır

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et