2015-10-26 07:19

GEMIUS: E-TİCARET

GEMIUS: E-TİCARET

Polonya e-ticaret pazarıyla tanışın. Düzinelerce internet sitesi, uzman görüşü, pratik bilgiler ve hepsinin de ötesinde e-ticaret araştırmasının sonuçları… Leh e-tüketicisi kimdir? Gemius, yabancı yatırımcılar için “Polonya’da E-ticaret – 2014” başlıklı bir rapor hazırladı. Tüketicilerle tanışın, trendleri takip edin ve yatırım yaparak ortaklar bulun.

Her 5 Leh internet kullanıcısından 4’ü e-ticaret sitelerini ziyaret ediyor ve Leh online nüfusunun yüzde 75’i online alışveriş deneyimini yaşamış durumda. Bu e-tüketicilerin yüzde 10’u ise yabancı mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Hiç kuşku yok ki, Leh online iş tarafı, bir patlama yaşıyor. İşte bu nedenle Gemius, Polonya’da e-ticaret dünyasına yatırım niyeti olan girişimciler için bu raporu hazırlayarak sunuyor.

Gemius E-ticaret Uzmanı Mateusz Gordon, rapora ilişkin şu açıklamayı yapıyor: “Polonya, 40 milyona yakın güçlü nüfusu ve bu nüfusun yarısının aktif internet kullanıcısı olması nedeniyle muazzam bir satın alma potansiyeli barındırıyor. Leh e-iş dünyasının bu potansiyelini keşfeden büyük oyuncular bu ülkeye yatırım yapmaya karar verdi” diyor. Raporun yazarı Polonya’nın yalnızca tüketiciler için bir ülke olmadığını ifade ediyor. “Polonya ayrıca Orta ve Doğu Avrupa’da e-iş geliştirilmesine katkıda bulunacak yeni teknolojiler, yetenekli insanları bir araya getirerek ev sahipliği yapıyor” diyen Gordon, “Leh uzmanlığının rekabetçi avantajının Batı Avrupalı meslektaşlarına üstünlüğü, iş maliyeti” açıklamasını yapıyor.

Raporda verilen linkte Polonya pazarına ilişkin önemli veriler sunuluyor, Leh e-tüketicisinin tanımı yapılarak ilgili alanlardaki uzmanların yorumlarıyla birlikte veriliyor ve yerel e-ticaretteki fırsat ve zorlukların altı çiziliyor. Çalışmada ayrıca Polonya dışından gelen yatırımcılara pratik bilgiler de aktarılıyor. Bu yatırımcıların ihtiyaçları göz önünde tutularak raporda bir RTB ajansının nasıl seçileceği veya SEM tercihlerinin nasıl gerçekleştirileceği gibi çeşitli konularda öneriler bulunuyor. Bununla birlikte raporda yasal ve vergiye ilişkin bilgilerin yanı sıra Polonya’da e-ticaret firmalarını bir araya getiren bir dernek olan Dijital Ekonomi Odası’na (E-oda) üye kuruluşların iletişim bilgilerini kapsayan bir katalog da yer alıyor.

Raporun İngilizce versiyonunu şu linkten indirebilirsiniz: http://files.gemius.pl/Reports/Ecommerce_for_foreign_investors.pdf

Editörlere not

Gemius, müşterilerine işleriyle ilgili karar vermede internetle üretilen bilgilerin nasıl kullanılacağı konusunda öneriler sunan bir danışmanlık şirketidir. Gemnius 15 yıldan fazla süredir online kitle hakkında bilgi sunmaktadır: Benzersiz sosyo-demografik profiller, bu kitlenin internet kullanma tarzlarının yanı sıra e-ticaret, dijital pazarlama, büyük veri ve internet teknolojileri hakkında EMEA bölgesinden binlerce müşteriye ait bilgiler sunar. Gemius’ın müşterileri, online pazarlama araçları e-ticaret kanallarına yoğunlaşarak online varlıklarını iyileştirmek isteyen firmalardan meydana gelmektedir. Şirketin 16 ülkede ofisleri bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için www.gemius.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

rehber

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et