2017-03-01 13:01

Finans Sektörüne Dijital Bakış

Finans Sektörüne Dijital Bakış

Gemius tarafından hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Aralık 2016 verilerine göre, finans kategorisinde yer alan websitelerinin ziyaret rakamları ve daha fazlasını sizler için merceğe aldık!  

 

2016 yılı finans dünyası açısından zorlu bir yıl olsa da finansal açıdan mevcut durumun muhafaza edildiği, aynı zamanda daha da iyileşebileceğinin sinyallerini verdiği bir yıl oldu. Biz de bu sinyalleri dikkate alarak 2016 yılı verileri ile iş dünyasına geniş bir pencereden baktık. Karşımıza çıkan manzara makalemizde!

Aralık ayında finans kategorisindeki siteleri ziyaret eden gerçek kişi sayısı 8.277.223’dür. Bu kategorinin toplam internet içerisindeki erişim oranı %41 olmuştur. Bu da demek oluyor ki internete giren her 100 kişiden 41’i finans kategorisinde yer alan bir siteyi ziyaret etmiştir. Dilerseniz en çok tercih edilen banka sıralamasına bakarak detaylı incelememize başlayalım.

Dijital Finansın Sosyo-Demografik Verileri

Kategorinin sosyo-demografik değerlerine odaklanırsak, Kadınlara oranla erkek sayısının daha fazla olduğunu görmekteyiz. Erkekler dağılımın %60’ını oluştururken, kadınlar %40’ını oluşturmaktadır.

Erkekler için her 10 kişiden 6’sının, kadınlar için ise her 10 kişiden 4’ünün finans kategorisindeki siteleri ziyaret ettiği görülmektedir.

Finans kategorisini ziyaret eden gerçek kullanıcıların yaş aralığı ise aşağıdaki gibidir:

Görünen o ki 18-24 ve 25-34 yaş grupları finans kategorisindeki siteleri diğer yaş aralıklarına göre daha yakından takip etmekte…

Ziyaretçilerin eğitim seviyesi yüzdelerine bakıldığında ise %34 ile lise mezunlarının birinci sırada yer aldığı görülmektedir. 

Lise ve ortaokul eğitim duruma sahip olan kişilerin diğer eğitim seviyelerine göre daha aktif olduğu kolaylıkla görülebilmektedir. Bu kategoriye uyumluluk oranı en yüksek eğitim seviyesi ise üniversite ve üzeridir. İşinin patronu olan kişiler ya da üst kademe yöneticilerin bu kategori ile daha ilgili olduğunu söylemek doğru olacaktır.

SES kırılım detaylarına inildiğinde ise finans ile ilgili sayfaların %46 ile C2%46 ile C1 SES grubunun geldiğini görüyoruz. Bununla birlikte AB ses grubunun gerçek ziyaretçi sayısı C2 ve C1 SES grubuna göre daha düşük olsa da, AB ses grubuna ait kişilerin finans kategorisinde ortalama olarak daha çok vakit geçirdiği görülmektedir.

 

Finans kategorisi için gerçek ziyaretçilerin ortalama olarak geçirdiği süre 1 saat 10 dakika iken, bu kategoride en çok ziyaret edilen site olan garanti.com.tr  kullanıcıları için ortalama geçirilen süre 52 dakika 53 saniyedir. Diğer taraftan internetin finans kullanıcılarının ilgi gösterdiği diğer kategoriler ise % 93,56’lık pay ile sosyal ağlar ve onun ardından gelen %93,43 ile haber kategorisidir. Günümüzde sosyal ağlara verilen önem finans kategorisinde de karşımıza çıkmaktadır

Peki bu sosyal ağlar hangileri?

2016 yılının ikinci çeyreğinin son aylarında yurtiçi ve yurtdışı siyasi ve jeopolitik gelişmeler döviz kurunda artışa sebep olmuştur. Bununla birlikte, finans sitelerine ziyaret artmıştır. Ekim- Kasım aylarındaki artışın Aralık ayında ufak bir düşüş yaşadığı görülmüştür.

Ayrıca; Finans kategorisini ziyaret eden gerçek ziyaretçilerin en çok tercih ettiği diğer kategoriler yukarıda da belirtildiği gibi sosyal ağlar ve haberdir. Hemen altında %81 oranla e-ticaret kategorisi kendini göstermektedir. Finans kategorisini ziyaret eden e-ticaret ziyaretçilerinin bu kategoride ortalama olarak geçirdikleri süre ise 1 saat 25 dakikadır.
Turizm kategorisindeki siteleri ziyaret eden internet kullanıcılarının %72’si finans kategorisindeki siteleri ziyaret etmiştir. Bu kategoriye ilgi gösteren diğer kullanıcılar ise %69’lik oranla otomotiv kategorisi olmuştur.

 

Dilerseniz siz de destek verip, panelistimiz olabilirsiniz!

İçerikler

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

yorum

Sektör

Finans

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et