2022-05-23 07:35

Dijital dünyada gençler en çok neleri tercih ediyor?

Dijital dünyada gençler en çok neleri tercih ediyor?

Gençlerimiz bu ülkenin geleceği. Onları ne kadar iyi tanırsak, ne kadar iyi yetiştirebilirsek globalde attığımız adımlar da o ölçüde büyük olur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de bunun hep bilincindeydi ve ömrü boyunca bu yönde önemli çalışmalara imza attı. Biz de Gemius olarak henüz geride bıraktığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı en içten dileklerle kutluyor ve bu hafta için hazırladığımız içeriğimizi gençlerimize ayırıyoruz. Gemius’un bu verileri hem gençlerin içerik …

Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan gençlerimiz bir yandan eğitimlerini tamamlamaya çalışırken, değişen dünya düzenine adapte oluyor ve özellikle de dijital dünyada varlıklarını güçlendiriyor. Peki gençler dijital ortamda en çok nelere ilgi gösteriyor, neleri tüketiyor?

Yayıncıların web rekabet analizinde ortak tercihi olan ve güvenerek kullandıkları Gemius Audience’ın 18-24 yaş aralığını baz alan Nisan ayı verilerine göre gençler ağırlıklı olarak arama motorlarına, sosyal ağlara, e-ticaret platformlarına, haber sitelerine, iş-finans çözümlerine ve oyunlara ilgi gösteriyor.

Dijital platformlar söz konusu olduğunda ise karşımıza çıkan liste şaşırtıcı değil. Arama motoru devi Google ve yine bir Google servisi olan YouTube başta olmak üzere WhatsApp, Instagram, Facebook, Gmail, Trendyol, Twitter, Hepsiburada ve TikTok gençlerin akınına uğruyor.

Gemius, gençlerin en çok ziyaret ettiği marka sitelerini de belirledi. Buna göre kullanıcılar en çok turktelekom.com.tr, vodafone.com.tr, spotify.com, yurticikargo.com, araskargo.com, teknosa.com, apple.com, akbank.com, qnbfinansbank.enpara.com, decathlon.com.tr, carrefoursa.com, krc.com.tr, biletix.com, defacto.com.tr, monsternotebook.com.tr, qnbfinansbank.com, gratis.com.tr, binance.com, sokmarket.com.tr, casper.com.tr web sitelerini ziyaret ediyor. Bir yandan kargo şirketlerine ulaşan genç kesim, diğer yandan bankacılık işlemleri için interneti yoğun bir şekilde kullanıyor. Son yılların popüler gelişmelerinden biri olan kripto paralara olan ilginin de bu kitle üzerinde etkili olduğu görülürken, müzik ve alışveriş için de gençler interneti tercih ediyor.

Gemius’un Yoğunluk İndeksi’ne baktığımızda gençlerin en yoğun yer aldığı marka siteleri şu şekilde oluşuyor: mango.com, monsternotebook.com.tr, rossman.com.tr, algida.com.tr, vakko.com, casper.com.tr, krc.com.tr, biletix.com, nike.com, atasunoptik.com.tr, spotify.com, sunexpress.com, qnbfinansbank.enpara.com, cambly.com, vodafone.com.tr, Peugeot.com.tr, lescard.com, hm.com, fiatproffessional.com, koton.com. Bu listeden de anlaşılacağı üzere gençler ağırlıklı olarak giyim markalarında yoğunluk oluşturuyor ve teknoloji markaları da bu listede öne çıkıyor.

Sosyal medya platformları da gençlerin odağında. Bir yandan gelir kapısına dönüşen yeni dünyanın medya kanalları, diğer yandan da keyifle zaman geçirmede kullanıcılara eşlik ediyor. En çok ilgi gören sosyal medya kanalları ise şöyle: YouTube, WhatsApp, Instagram, Facebook, Twitter, TikTok, Messenger, Telegram, Snapchat, Discord, LinkedIn ve Ekşisözlük.

Gençlerden söz ediyorsak elbette oyunlara değinmeden olmaz. Özellikle mobil oyun pazarı gün geçtikçe büyürken, bazı oyunlar var ki milyonlarca kullanıcıya eşzamanlı olarak ulaşıyor ve gençleri ekran başına kilitliyor.Kullanıcıların favori oyun kanalları ise şöyle: SubwaySurfers, PUBG, CandyCrushSaga, MobileLegends, 101, Roblox, eFootball, 8BallPool, ClashofClans, ClashRoyale.

Walkman’le birlikte kasetleri ve hatta CD’leri yanımızda taşıdığımız dönemler çok geride kaldı. MP3 ile müzik sektöründe devrim yaşanırken, müzik platformlarının internette hizmet vermeye başlamasıyla da müzik sektörü bugünkü konumuna geldi. Artık pek çok sanatçının eserine aylık ücret karşılığında ulaşabiliyoruz ve elimizin altında binlerce müzik var. Peki gençler dijital müzik platformları arasında hangi markaları tercih ediyor? Stream müzik kavramının yaygınlaşmasında büyük bir payı olan Spotify başta olmak üzere YouTube Music, Shazam, Genius ve Fizy gençlerin tercihi olmayı başarıyor.

Alışveriş alışkanlığı uzun yıllardır dijital dünyaya kayıyor ve fiziksel mağazası dahi bulunmayan e-ticaret devleri çok geniş kitlelere ulaşarak hayatımızı kolaylaştıran bu büyük hizmeti ayağımıza getiriyor. Bu açıdan gençlerin en çok erişimde bulundukları e-ticaret platformları ise şöyle:  Trendyol, Hepsiburada, N11, Letgo, ÇiçekSepeti, Gittigidiyor, Amazon, Dolap, LC Waikiki, Aliexpress.

Gençler eğitimleri söz konusu olduğunda da internetin nimetlerinden fazlasıyla yararlanıyor. Yabancı dil öğrenmek isteyen ya da eğitimine katkı sağlamak isteyen gençler, kendilerine en uygun markalarla ilerliyor. Gençlerin favorisi olan eğitim kanalları ise şu şekilde: Duolingo, Udemy, Kunduz, Coursera, Cambly.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Türkiye nüfusunun büyük bir kısmını gençlerimiz oluşturuyor. Bu tablonun fazlasıyla farkında olan markalar ise gençlere yönelik hazırladığı yaratıcı reklamlarla geniş kitlelere ulaşmaya çalışıyor. Dijital pazarlama profesyonellerinin ortak tercihi Gemius Adreal’in 18-24 yaş arası kullanıcıları kapsayan Nisan ayı verileri de gençleri önceliğine alan markaları ortaya çıkardı. GRP bazında oluşturduğumuz sıralamaya göre ilk 10 marka şöyle: Trendyol.com, Yemeksepeti.com, TRT 1, Trendyol Yemek, Getir, Spotify, Trendyol Hızlı Market, Facebook, LC Waikiki ve Hepsiburada.

Bu vesileyle Atatürk’ün ülkemizin geleceği olan gençlerimize armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tekrar kutluyoruz.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

haber

Sektör

Teknoloji

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et