2020-04-07 08:34

COVID-19 Salgininin Mart Kampanyalarina Etkisi

COVID-19 Salgininin Mart Kampanyalarina Etkisi

Türkiye’de Mart ayında ilk Korona vakasının görülmesi ile birlikte imkanı olan herkes sosyal mesafeyi korumak adına evine çekildi. Günlük yaşantımızdaki bu büyük değişiklik, kullanıcıların dijitaldeki tüketimlerini ve alışkanlıklarını da farklılaştırdı.

Birçok marka bu dönemde reklam stratejileri ile ilgili nasıl hareket etmesi konusunda kararsız kaldı. İlk reaksiyon birçok endüstride kampanya durdurmak olurken, sonrasında akılcı Covid-19 revizyonları geldi. İletişim sloganları farklılaştı ve duran kampanyaların düğmesine yeniden, hatta daha güçlü basıldı. Bununla birlikte Mart ayına tümden bir bakış hala kararsız olan birçok marka ve onlar adına karar veren ajanslarına faydalı olacaktır. Dijitaldeki reklam rekabetin yol göstericisi gemiusAdReal ile bizler de sektörün beklentilerine cevap verebilmek adına; Mart ayını hem tüm endüstriler hem de öncü sektörlerin bazılarına odaklanarak gösterim trendleriyle inceledik.


Buna göre:

  • Tüm endüstriler toplam gösterim olarak Mart ayına bakıldığında 2. ve 3. haftada yaşanan yükselişin, 4. hafta yavaşlamaya başladığını gözlemliyoruz.

  • Otomotiv endüstrisi Covid-19 salgınına en sert tepkiyi veren endüstrilerden bir tanesi. 2., 3 ve 4.hafta bir markanın hacimli kampanyasıyla yükselen gösterim trendi, son hafta bu markanın yüksek gösterim yatırımlarını sürdürmesine rağmen ciddi bir negatif ivme kazanmış.

  • Bankacılıkta gösterim hacimleri mobil uygulamalarda artarken, PC platformunda aynı ivmeyi göremiyoruz. Yine bir markanın mobil yatırımlarının etkisini gözlemliyoruz.

  • Gıda ve Telekom’da ise hemen hemen her hafta artan bir hacim var.

  • Tüm ay kararsız kalan perakende ve süpermarket endüstrileri, Mart ayının son haftası online kanallarına olan talep patlamasından maksimum yararlanmak icin gösterim hacimlerinde vites büyütmüş.

* İlgili veriler; Gemius mobil rating ve PC paneli kullanılarak, ekstrapolasyon yöntemi ile tahminlendirilmiştir. Tüm Reklam (Display, Text, Video) ve İçerik (Sosyal, Standart, Search) türleri ölçümlemeye dahildir.

Sorularınızı datasolutions@gemius.com‘a iletmenizi rica ediyoruz.

Sevgiler, sağlıklı günler,

Panoya> Yazdır

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et