2022-08-03 03:46

Tiktok’a reklamveren markalar kimler?

Tiktok’a reklamveren markalar kimler?

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından TikTok, yayınlandığı ilk günden bu yana kullanıcı kitlesini hızla büyüttü ve sadece milyonlarca insanı içine çekmekle kalmadı, rakiplerini de zorlayacak pek çok hamle yaptı. Halihazırda Gemius Audience hizmeti üzerinden TikTok’un trafiğini takip eden Gemius, artık Gemius Adreal servisiyle de TikTok’un reklam karnesini çıkaracak. İşte TikTok’un reklam erişim şampiyonları…

Çin’de doğup büyüyen ve kısa sürede tüm dünyayı saran TikTok, milyonlarca kullanıcıyı ekran başına kilitlerken, öte yadan TikTok’un ulaştığı geniş kitleleri kaçırmak istemeyen dev markalar da reklamlarını TikTok üzerinden de yaymaya çalışıyor. Peki TikTok’a reklamverenlerin ilgisi nasıl? Hangi markalar TikTok üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşıyor?

Dijital pazarlama profesyonellerinin ortak tercihi Gemius Adreal, Temmuz ayı itibariyle TikTok’u ölçümlemeye başladı ve Ekim ayına kadar da beta sürecinde olacak. Gemius Adreal’in Temmuz ayını kapsayan verilerine göre TikTok’a reklamverenlerin ilgisi hayli büyük.

İŞTE TİKTOK’UN REKLAM ERİŞİM ŞAMPİYONLARI

Trendyol, 10 milyon gerçek kullanıcıya ulaşarak ilk sırada yer alırken Yemeksepeti.com da Trendyol’un hemen ardında yer aldı ve 9 milyona ulaştı.E-ticaret devi Amazon da TikTok’u göz ardı etmedi ve 7.2 milyona ulaşarak listede üçüncü sırada kendine yer buldu. Amazon’un ardından TikTok’un diğer reklam erişim şampiyonları ise şöyle: Akbank Axess Kredi Kartı (6.9M), Huobi (6.9M), Akbank (6.8M), Yapı Kredi Bankası (6.7M), Getir (6.4M), Nescafe (6M) ve Azar (5.5M).

MARKALAR HANGİ KREATİFLERİYLE ÖNE ÇIKTI?

TikTok üzerinden geniş kitlelere ulaşan dev markalar, proje ve kampanyalarını tasarladıkları yaratıcı video kreatiflerle duyurma yoluna gitti. Gemius Adreal’in verilerine göre Amazon.com.tr, Amazon Prime markası altında 18-25 Temmuz arası düzenlediği alışveriş festivalini kreatifine taşımayı tercih etti ve “7 gün boyunca müthiş fırsatlar” mesajıyla ziyaretçilerine ulaştı.

Dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da güçlü bir konumda olan Netflix, yeni yerli yapımlarından Zeytin Ağacı’nı öne çıkarmayı tercih etti.

Geçtiğimiz aylarda arayüzünü güncelleyerek dikkatleri üzerine çeken Yemeksepeti, TikTok’ta pizza kreatifi kullanmayı tercih etti ve “2 adet orta boy pizza fırsatı” mesajıyla ziyaretçilerine ulaştı.TIKTOK NİSANDA HAREKETLENDİ, HAZİRANDA ZİRVEYİ GÖRDÜ

Gemius Adreal hizmetinin aksine Gemius Audience servisiyle Gemius, uzun süredir TikTok’un ziyaretçi trafiğini ölçümlüyor. Yayıncıların web rekabet analizinde ortak tercihi olan ve güvenerek kullandıkları Gemius Audience’ın Ocak-Temmuz 2022 dönemini kapsayan verilerine göre bu yılın ilk gününden bu yana TikTok’un ziyaretçi trafiğinde kayda değer bir değişim yaşanıyor.

Ocak ayında 32 milyon ziyaretçiye ulaşan TikTok, ilk 7 ayda en düşük performansını Şubat ve Mart aylarında görürken, bahar aylarının gelmesiyle birlikte ise trafiğini güçlendirdi ve Haziran ayında 40 milyona ulaşarak zirveyi gördü.

Son olarak önemli bir hatırlatma da yapalım. 22 Ağustos’ta yayınlamayı planladığımız “Yarıyıl’a Dijital Bakış 2022” başlıklı özel bültenimizle bu yılın ilk 6 ayına dair öne çıkan çarpıcı verileri sizlerle paylaşacağız.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

haber

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et