2021-12-13 11:15

İndirimli Kasım'ın Dijital Karnesi

İndirimli Kasım'ın Dijital Karnesi

Yılın en ‘indirimli’ ayı geldi çattı, e-ticaret devleri 11.11, Black Friday, Siber Pazartesi dahil pek çok farklı kampanyaya imza atarak sitelerine milyonlarca ziyaretçi çekmeyi başardı.  İşte Kasım ayının en çok öne çıkan ürünleri ve e-ticaret devlerinin karnesi…

Yılın en ‘indirimli’ ayı geldi çattı, e-ticaret devleri 11.11, Black Friday, Siber Pazartesi dahil pek çok farklı kampanyaya imza atarak sitelerine milyonlarca ziyaretçi çekmeyi başardı. Gemius ve Usersdot işbirliği ile hazırlanan bu rapor, bir yandan kullanıcıların Kasım ayı dönemindeki alışveriş eğilimini mercek altına alırken, diğer yandan e-ticaret devlerinin arasındaki rekabette son durumu ve yaratılan ziyaretçi trafiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdi. İşte Kasım ayının en çok öne çıkan ürünleri ve e-ticaret devlerinin karnesi…

Her yıl Kasım ayında yaşanan alışveriş çılgınlığı bu yıl da hız kesmedi. Pandemi sürecinde kullanıcıların online alışverişe eğilimi artarken, e-ticaret devleri düzenledikleri onlarca farklı kampanyayla dikkatleri üzerine çekti. Şirketler, reklam gösterimlerini artırma yoluna giderken, ziyaretçi trafikleri de zirve noktasına ulaştı.

E-TİCARET DEVLERİ 28 KASIM’DA ZİRVEYE ULAŞTI

İnternet kullanıcılarının davranışlarını ölçen dijital medya araştırması ve teknoloji firması Gemius’ın Kasım 2021 verilerine göre e-ticaret devleri Kasım ayında düzenledikleri kampanyalarla büyük bir kullanıcı kitlesini kendilerine çekmesini bildi. Bu süreçte yaklaşık 57M kullanıcı e-ticaret sitelerine akın etti. İndirim günlerine erkekler daha fazla ilgi gösterdi. Toplam ziyaretçi sayısının %52.45’ini erkekler oluştururken, kadınlar %47.55 ile geriden geldi.

 

 

11.11 kampanyalarına ağırlık verilen dönemde 30 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan siteler, 22 Kasım haftasında ise ziyaretçi sayılarını 30 milyonun altına düşürmedi. Black Friday indirimlerinin son gününü kaçırmak istemeyenler de gözlerini alışveriş sitelerinden alamadı ve 28 Kasım’da 32.5M seviyesi yakalanarak zirveye ulaşıldı. Zirvenin yaşandığı gün en çok ziyaret edilen ilk 3 e-ticaret sitesi ise Trendyol, Hepsiburada ve Çiçeksepeti oldu.

 

 

TRENDYOL İPİ GÖĞÜSLEYEN İSİM OLDU

Kasım ayı boyunca e-ticaret devleri birbirleriyle yarış halindeydi. En çarpıcı kampanyalarla daha çok satış yapmak isteyen siteler, bunda başarılı da oldu. Gemius Audience'ın en güncel verilerine göre, e-ticaret endüstrisinin en çok ziyaretçiye ulaşan platformları sıralamasında ilk sırada Trendyol yer aldı. Hepsiburada, n11.com, ÇiçekSepeti, letgo, Getir, Yemeksepeti, Gittigidiyor, Dolap ve Amazon da ilk 10'da bulunan siteler arasında yer aldı.

 

VATANDAŞIN DÖRT BİR YANINI REKLAMLAR SARDI

e-ticaret siteleri, daha çok kişiye ulaşabilmek için reklam gösterimlerine ağırlık verdi ve Kasım ayında kesenin ağzını açtı. Vatandaşların etrafını dört bir yandan reklam bombadırmanıyla kuşatan e-ticaret devleri, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gemius AdReal'in verilerine göre e-ticaret kategorisi, internete giren her 100 kişiden 97’sine reklamlarını ulaştırmayı başardı. Trendyol, Kasım ayı boyunca reklam gösterimini en çok artıran e-ticaret platformu olurken, böylece daha fazla kullanıcıyı kampanyalarına çekmeyi başardı. Yemeksepeti, Hepsiburada, n11.com, Çiçeksepeti, Getir, MediaMarkt, Amazon, A101 ve FLO da en çok reklam veren ilk 10 e-ticaret firması arasında yer aldı.

DİJİTAL RAFLARDA DEV MÜCADELE

Vatandaşlar indirimlere büyük ilgi gösterdi, ihtiyaç duydukları ürünlere çok daha uygun fiyatlarla sahip olmak için kampanyaları sıkı sıkıya takip etti. Trendyol ve Hepsiburada’nın düzenlediği kampanyalarda dijital raflarda en çok hangi ürünlerin kullanıcılara ulaştığı belli oldu.

Usersdot e-ticaret analitiği Datadot Dijital Raf Analizine göre Makyaj kategorisi söz konusu olduğunda Trendyol’da marka dijital raf payı rekabeti Hepsiburada’ya kıyasla yüzde 50 oranında daha fazla. Bir başka deyişle Trendyol, dijital raf payına bakıldığında Hepsiburada’ya göre çok daha fazla marka ve ürünle kullanıcılara ulaşmayı başardı. Makyaj kategorisinde Trendyol'da sırası ile Maybelline New York, NYX Professional Makeup, Selin Beauty, Avon yer alırken; Hepsiburada'da ise NYX Professional Makeup, Selin Beauty rafta yer almadı. Rafı Maybelline New York, L'Oreal Paris ve Avon domine etti.

MAKYAJ KATEGORİSİNİ MASKARA DOMİNE ETTİ

Hepsiburada’da hem Black Friday hem de 11.11 kampanya dönemlerinde rafta ağırlıklı olarak görülen kategori %72 ile maskara oldu. Maskarayı %22 ile ruj takip etti. Trendyol’da ise kategori çeşitliliğinin yüksek olduğu dikkat çekerken, ilk sırada ise %27 ile maskara yer aldı. Maskarayı %14 kapatıcı ve %12 ile ruj takip etti.

Makyaj kategorisinde indirimler Kasım ayının son haftalarına doğru daha da artarken, bu durum dijital raflara da yansıdı. Makyaj kategorisi dijital rafında pay alan ürünlerin indirim oranları kıyaslandığında %50 ve üzeri indirim olan ürün sayısında 11.11 dönemine oranla %30 artış olduğu görüldü. Diğer bir deyişle, 11.11 kampanya dönemi sonrasında makyaj kategorisinde çok daha fazla indirimli ürün raflarda kendine yer buldu.

INFLUENCER’LAR PAYLAŞTI, SAÇ MAŞASI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

İndirim günlerinin en gözde kategorilerinden biri de Elektrikli Kişisel Bakım Kategorisi oldu. Bu kategoride Trendyol’un %50 payla dijital raf payı rekabetinde önde olduğu görüldü. Trendyol'da sırası ile Shibowavy, Babyliss, Arzum, Fakir raflara hakim olurken Hepsiburada'da erkek bakım ürünleri ile Philips, Braun ve Yopigo  rafta yer almadı. Rafı Maybelline New York, L'Oreal Paris ve Avon domine etti. Hepsiburada’da Black Friday ve 11.11 kampanya dönemlerinde raflarda ağırlık kazanan Erkek Bakım Ürünleri olurken, Trendyol’da ise kadın ağırlıklı kullanıcı etkisi ile saç bakım kategorisinin rafı domine etti. Bu kategori altında Trendyol’da %79 payla ilk sırada saç maşası yer aldı. Bu yüksek oranın yakalanmasında sık sık saç maşasıyla ilgili hesaplarından paylaşımda bulunan influencer’ların etkisi büyük oldu. Kategori dijital rafında pay alan ürünlerin indirim oranları kıyaslandığında %50 ve üzeri indirim olan ürün sayısında 11.11'e oranla %17 azaldığı görüldü.

Panoya> Yazdır

İçerik Tipi

haber

Sektör

Medya, Teknoloji, Ticaret

Ülke

Türkiye

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Bütün haberler, rehberler ve yorumlar bir mailde!

Bülteni kontrol et